Experti, kteří nyní odebírají krokodýlům krev na tropickém severu Austrálie, upozorňují, že imunitní systém těchto plazů je podstatně efektivnější než lidský. Dokáže zabránit šíření životu nebezpečných infekcí i po tvrdých soubojích o teritorium, při nichž zvířata často utrpí vážná otevřená poranění.

"Utrhávají si navzájem končetiny; přestože však žijí v prostředí plném mikrobů, hojí se jim rány velmi rychle a téměř vždy bez infekcí," říká americký odborník Mark Merchant, který se na odběru vzorků v australském Severním území podílí.

První zkoumání imunitního systému krokodýlů v roce 1998 ukázalo, že některé protilátky v krvi těchto plazů zabíjejí i bakterie odolné vůči penicilinu, jako je Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Stejně tak si dokáže lépe poradit s virem HIV, než je toho schopen imunitní systém člověka.

Imunitní systém krokodýlů funguje jinak než lidský a napadá bakterii přímo, okamžitě poté, co se mu dostane do těla. "Krokodýl má imunitní systém, který se přimkne k bakterii a roztrhne ji tak, že exploduje. Je to jako byste bakterii přiložili k hlavě zbraň a stiskli kohoutek," vysvětluje australský vědec Adam Britton.