Podobný osvětový projekt přináší výsledky, protože o pleť a její ochranu se zajímá více lidí. Vysokým ochranným filtrům se však brání.

"Bojí se, že se vůbec neopálí. Doma používají většinou faktor 10, k moři je pro ně magická hranice třicítka. Dosněda opálená kůže je u nás stále symbolem krásy. Někteří jsou ale nepoučitelní, a tak k nám po každém víkendu chodí desítky spálených lidí. Místo ochranných přípravků jim pak prodáváme jako první pomoc panthenol," vysvětlily speciálně vyškolené farmaceutky z lékárny u Sv. Ludmily v Praze 2.

Opálením se tělo brání

Opalováním bez kvalitních ochranných filtrů se podle dermatologů zhoršují všechny cévní projevy kůže. S kosmetickými změnami na kůži se dá žít, ale daleko horší jsou kožní nádory. Více než polovina všech nových rakovinných onemocnění se totiž týká kůže a dvě třetiny z nich mohou mít podle dermatologů přímou souvislost s opalováním.

"Opálení je vlastně obranná reakce organizmu, z dermatologického hlediska je to poškozená kůže. Ať se lidé podívají na místa, kde se nesluní, tak by měla zdravá kůže vypadat," řekla dermatoložka Hana Adamcová.

Dlouhodobé působení UV záření může na kůži vyvolat chronické změny, které jsou do jisté míry nevratné, a to ať už jde o stárnutí kůže či narušení imunitních reakcí, které se později podílejí na rozvoji kožní rakoviny," sdělila.