Původně chtěli specialisté oddělení nožiček rozdělit do několika zákroků. Při dnešním prvním úkonu měli Milagros oddělit jen část v oblasti od paty po kolena. Nakonec lékaři postupovali až po třísla. Operaci v limské nemocnici Solidaridad sledovali společně s novináři na televizních obrazovkách umístěných v mezzaninu nemocnice také rodiče dítěte.

Krátce před operací se třináctiměsíční děvčátko smálo a hrálo si v dětské postýlce, zatímco hlavní chirurg Luis Rubio a jedenáct kolegů z jeho týmu přihlíželi. Rubio již před operací řekl, že holčička je v prvotřídní kondici, a vyjádřil přesvědčení, že se operace zdaří.

Vzácný syndrom

Milagros se narodila se syndromem, jemuž se říká sirenomélie a který postihuje jednoho ze 60 000 až 100 000 lidí. Holčička je jedním ze tří dětí na světě, které s tímto postižením přežily po narození déle než týden.

Podle porgnóz lékařů by děvčátko mohlo v následujících dvou letech začít chodit, ovšem až do svých třinácti let bude většinou pobývat v nemocnici, potřebuje totiž rekonstrukci močového, zažívacího a pohlavního ústrojí.

Milagros, která nyní váží 7,5 kilogramu a měří 60 centimetrů, má zdravé srdce a jednu zdravou ledvinu, ale všechno ostatní je zakrslé, uvedl doktor Rubio.

Postižení přispěla chudoba

Příčinou deformace Milagros byla zřejmě skutečnost, že jako plod přišla v matčině děloze do kontaktu s insekticidy. Oba rodiče pracují jako rolníci z oblasti Huancayo v centrálních peruánských Andách.

"Chudoba a podvýživa způsobují změny v genech z generace na generaci," upozornil Rubio. Podle odborníků jen hrstka novorozenců s tímto syndromem "malé mořské víly" přežila déle než několik hodin a operací, do níž se pustili peruánští lékaři, se uskutečnilo jen málo.