Sraženina se může utrhnout a způsobit plicní embólii. Ta většinou končí smrtí. "Varixy dolních končetin mohou být dlouhou dobu jen kosmetickým problémem, často s nenápadnými projevy, jako je zvýšený pocit tíhy v dolních končetinách, únava, někdy noční křeče," vysvětlil lékař.

Doplnil, že už v té době ale žíla nefunguje tak, jak má. To pak vede ke vzniku otoků, barevných změn, kožním zánětům až vzniku bércového vředu. "Čas pro návštěvu lékaře je tedy ihned, jak se varixy na dolních končetinách objeví. Včasná diagnostika a léčba může předcházet rozvoji pozdních stádií žilní nedostatečnosti," uvedl Chochola.

Podpatky nevadí

Křečové žíly netrápí ale jen ženy, i muži mají tento problém. Ženy však jsou postiženy častěji. Za jejich potíže ovšem podle lékařů nemohou vysoké podpatky, jak si mnozí myslí. Pokud se totiž takové lodičky nosí rozumně, obava z křečových žil není na místě.

"Na vině většinou bývá genetika, hormonální faktory, nadváha, ale také těhotenství, kdy tlak plodu v pánvi působí negativně na žíly v dolních končetinách," vysvětlil lékař. Dodal, že velkou skupinou pacientů jsou i lidé, kteří mají od dětství ploché nohy.

Žilám prospívá především dostatek pohybu, jízda na kole, plavání, zdravý jídelníček, udržení rozumné váhy, odstranění těsného oblečení, omezení zvedání těžkých břemen, ale i podložení nohou při sledování televize.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Trápí vás křečové žíly?