"Více než 4000 dvojic bude nabízet 700 000 kusů tradičního žlutého kvítku měsíčku lékařského, který je symbolem prevence rakoviny. Cena za květinu bude minimálně 20 korun. Věříme, že nás občané podpoří, i když chápu, že sbírek je na ulici už hodně," řekl Dienstbier.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Přispějete letos u příležitosti tzv. květinového dne?

Letos je tzv. květinový den věnován prevenci rakoviny kůže. Jak zdůraznila profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky pražské FN Bulovka, rakovina kůže není časté onemocnění, ale velmi rychle stoupá.

Nutnost pravidelných kontrol

"V ČR je ze 60 000 zhoubných nádorů ročně 12 000 nádorů kůže a z toho přibližně 1500 toho nejzhoubnějšího, tedy maligního melanomu," uvedla profesorka. Dodala, že právě tento nádor je smrtelný a ročně zahubí přibližně tři sta lidí. Přitom by to být nemuselo, kdyby se lidé pravidelně kontrolovali. Pokud zaznamenají změnu například mateřského znaménka, okamžitě by měli jít k lékaři.

Melanom je nesouměrná hnědá skvrna nebo uzel. Její okraje jsou nepravidelné, pigment může přecházet do okolí a barva nádoru je nejednotná. Pokud je silný do několika desetin milimetru, dá se dobře operovat, v opačném případě může metastazovat a pacienti umírají. Základní prevencí je vyhýbat se slunění, protože většinou tento nádor vzniká z opakovaného spálení kůže.