"Byli bychom schopni snížit výskyt nemocí srdce a cév souvisejících metabolických onemocnění až o sedmdesát procent, pokud by všichni dodržovali zdravý životní styl, tedy pohyb a dietu," řekl internista Michal Vrablík.

Prospěje i pár minut chůze

V těchto dnech Praha hostí téměř tři tisíce specialistů na aterosklerózu z celého světa. Ucpávání tepen má na svědomí tučná strava, nedostatek pohybu, genetika i kouření. Přitom riziko nemocí srdce a cév snižuje už jen deset nebo patnáct minut svižné chůze denně.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Můžete o sobě říci, že vedete zdravý životní styl?

"Pro rozvoj aterosklerózy je důležitá přítomnost takzvaných rizikových faktorů," řekl docent Richard Češka, prezident mezinárodního kongresu. Nejvýznamnější z faktorů jsou zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, vyšší krevní tlak či kouření.

Pravidelná kontrola tlaku je důležitá

Onemocnění se dá předcházet, pokud pacient přijde včas. Mnoho pro sebe může udělat ale každý už tím, že si pravidelně ročně nechá změřit krevní tlak i cholesterol, bude jíst zdravě a více se pohybovat.

Kongres se poprvé v historii koná v zemi bývalého východního bloku. "Je to ocenění pro naši republiku, protože u nás jsou srdeční a cévní onemocnění řešena na velmi dobré evropské a v některých případech dokonce špičkové světové úrovni," zdůraznil Češka.