"Je na tom dobře, psychicky vitální," popsala Právu nejstarší Češku zdejší sociální pracovnice.

"Znám ji z Lázu, kousek odtud. Život v nelehké době se spoustou dřiny a starostí. Ale to je možná kus toho receptu na dlouhověkost," řekl starosta Budkova Miroslav Záškoda Právu.

Právě na hřbitůvku v Budkově 10. února pohřbili 108letou Marii Beránkovou, která do té doby byla prokazatelně nejstarší v republice.

V nedalekých Moravských Budějovicích zase předloni zemřela Františka Čermáková z Moravských Budějovic ve věku 108 let. Podle Záškody už jen fakt, že tři nejstarší Češky jsou z Vysočiny, vyvolává mezi místními lidmi už léta spekulace na téma vliv regionu na dlouhověkost.

"Je ale fakt, že je tu asi zdravé ovzduší. Lidé, většinou zaměstnaní v zemědělství, tu měli tvrdý chlebíček a žili na bramborách a na mléce. Měli tedy vlastně to, co zdraví prospívá - aktivní pohyb na čerstvém vzduchu a střídmou stravu," dodal Záškoda.

S letopočtem si počítač neporadil

Letošní zima přitom pořadím nejstarších Čechů řádně zamávala. Už loni 17. listopadu zemřela v Ochozi na Brněnsku ve 110 letech paní Emilie Doležalová, která byla v té době suverénně nejstarší občankou Česka. Po smrti babičky Beránkové v únoru zemřel v polovině března v hradecké nemocnici Julius Kubelka z Hradce Králové, který byl ve svých 105 letech, jež oslavil loni v září, považován za nejstaršího českého muže.

"Dědeček onemocněl chřipkou a 16. března skonal. Do konce svých dní byl ale pořád stejný," řekla Právu jeho vnučka Taťána Casková.

Žil vlastně ve třech stoletích. Za první světové války bojoval v Itálii, další dvacítku let pracoval na Zakarpatské Ukrajině v městě Beregovo jako berní úředník. Našel si tam i nevěstu a když musel v roce 1939 východ tehdejší republiky opustit, odešel za rodiči do Hradce.

Do konce života byl v péči své dcery Marie Caskové. Ta tajemství tatínkova požehnaného věku viděla v jeho úžasné skromnosti. Letopočet jeho narození někdy dělal potíže dnešní výpočetní technice.

"Šla jsem dědečkovi pro léky a na receptu byl počítačem napsán rok narození 99. Lékárnice se zděsila, že tohleto musí to dítě zabít," vyprávěla s úsměvem vnučka.

Jediným žijícím českým mužem s letopočtem narození 1899 je tak dnes podle údajů České správy sociálního zabezpečení už jen Vojtěch Dvorský, který se narodil 16. listopadu 1899 a bydlí ve Štarnově na Olomoucku.

Starší jsou však Terezie Feilová, která se narodila 7. května 1899 a žije ve Stříbře na Tachovsku a Marie Lutherrerová, která 30. července oslaví své 106. narozeniny v Domově důchodců v Českém Dubu na Liberecku.

Kromě zdravého pohybu na čerstvém vzduchu a střídmého jídla prospívá podle svědků z okolí stoletých rekordmanů životu zejména optimismus. "Ten také všechny nejstarší ženy z Vysočiny spojoval. Nezatěžovat si hlavu s něčím, s čím se beztak nic dělat nedá," míní starosta Moravských Budějovic Jan Nekula.