V pátek byl chlapec 19 dnů po operaci propuštěn domů. řekl Jiří Veselý z kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Zatím bylo v Česku naráz přišito maximálně pět prstů.

K úrazu přišel David v Jizerských horách. Při jízdě na vleku se chytil tažného lana, nestačil se však pustit a lano mu v napínacím kole uřízlo na každé ruce po třech prstech. Hoch byl ihned dopraven do nemocnice v Tanvaldu a odtud do brněnské nemocnice.

Operace trvala bezmála 12 hodin, popsal šéf dvoučlenného lékařského týmu Petr Hýža. Bylo nutné na každém z prstů spojit přeříznuté kosti, sešít přerušené žíly, šlachy, tepny a nervy. Třetí den po operaci nastala komplikace v podobě trombózy v jednom z prstů; část tepny museli lékaři nahradit žilním štěpem.

"Prsty se začaly brzy hojit, věříme, že chlapcova ruka bude co do pohybu s prsty a schopnosti uchopovat předměty v pořádku," poznamenal Veselý. Dobu na úplné uzdravení chlapce odhadl na dva roky.

Amputovaný prst se podařilo v bývalém Československu poprvé "přišít" v roce 1978. "Shodou okolností to bylo opět na našem pracovišti," řekl Veselý. Od té doby absolvovali plastičtí lékaři svatoanenské nemocnice na 1800 podobných operací. Šance, že operace amputovaného prstu bude úspěšná, dosahuje podle lékařů asi 95 procent. Nižší úspěšnost je v případech, kdy jsou prsty utrženy při explozi třaskaviny, nebo když jsou od ruky odděleny lisem či vrtačkou, dodal lékař.