Jen málokterou ženu velké gruntování skutečně baví a vyžívá se v něm. Většina jej pokládá za úmornou a otravnou záležitost, kterou chce mít co nejdříve a nejrychleji za sebou. A mnohdy přitom hospodyně podceňují nebezpečí, které tuto činnost provázejí. Své o tom vědí lékaři ve zdravotních střediscích i v nemocnicích, jimž právě měsíce březen a duben každoročně zajišťují podstatně zvýšený přísun pacientů s poraněními, která při něm utrpěli.

Podle údajů rakouské instituce Bezpečný život končí denně v inkriminovaném období vinou velkého úklidu na nemocničních lůžcích až 85 lidí, přičemž 71 procent jich je žen. 

Největší riziko při mytí oken

"Mnohá zranění jdou na vrub pádu z rozviklaných židlí, starých žebříků nebo improvizovaných stupínků, které jim mají pomoci dosáhnout co nejvýše," vysvětlil vedoucí instituce Rupert Kreiser a dodal, že k nejnebezpečnějším aktivitám patří mytí oken.

Mnohé ženy se totiž při něm nejen opírají, ale také naklánějí přes parapet, aniž si uvědomují propast, která se pod nimi dole otvírá. Proto by měly obvyklou metodou čistit pouze jejich vnitřní plochy a na vnější využívat teleskopické tyče.

Nejčastějšími úrazy při úklidu jsou zlomeniny kostí či otevřené rány, které si na své konto připisují třiadvacet procent všech poranění, v těsném závěsu následují s dvaceti procenty zhmožděniny žeber či spodní části páteře. V polovině případů musejí lékaři ošetřovat a fixovat horní končetiny.

Rady, jak nepřijít k úrazu

Ve snaze zamezit zbytečné utrpení pilných hospodyněk vydala instituce několik doporučení, která by jim měla zajistit alespoň minimální ochranu a bezpečí. V žádném případě je nutné nespěchat, ponechat si na domácí práce dostatek času a nesnažit se je zvládnout v rekordní době. Šetřit by se nemělo nejen na vhodné obuvi s rovnou, plochou a protiskluzovou podrážkou, ale také na odpovídajících žebřících, vybavených širokými, neklouzavými a pohodlnými stupni, na nichž je dostatek prostoru i pro odkládání dalších pomůcek, například kbelíku.

Důležité je i zvolit si fixní místo pro kýbl či vysavač, aby se takříkajíc nepletl pod nohy a uklízečka přes něj neustále nezakopávala či v horším případě nepadala. Nemluvě už o tom, že velké riziko představuje i do vysokého lesku nablýskaná podlaha.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Kdo ve vaší domácnosti zajišťuje velké úklidy?