"Jde o odstraňování jak časných, tak pokročilých nádorů," řekl docent Julius Špičák, přednosta hepatogastroenterologické kliniky IKEM. Uvedl, že většinu zákroků provedl profesor Horst Neuhaus z Düsseldorfu, který je v nich evropskou jedničkou.

Šlo o jemné chirurgické metody uplatňované při postižení žlučových cest, slinivky, žaludku, dvanáctníku a tlustého střeva. Pomocí videomostu se operace přenášely do kongresového centra, kde je sledovaly dvě stovky endoskopistů z republiky.

Tisíce umírají

V rakovině zažívacího traktu, zejména tlustého střeva, patří ČR v přepočtu na jednoho obyvatele první místo na světě. "Ročně je u nás evidováno necelých 8000 nových případů tohoto onemocnění a více než 5000 pacientů zemře. Ten, kdo přijde včas, má však určitou naději na vyléčení, protože nádor se vyvíjí několik let," řekl docent Špičák.

Již pět let je v ČR preventivní program, kde všichni lidé od 50 let si jednou za dva roky mohou nechat zdarma vyšetřit stolici na přítomnost krve. Je-li test pozitivní, je to varovný signál a pacient jde na sérii odborných vyšetření.

"Jsme jeden z mála států na světě, který zavedl tyto bezplatné protinádorové prohlídky. Zatím jich ale využilo jen zhruba 20 procent pacientů, pro něž je určena," řekl Špičák.