"V 50 letech máte všechno - děti jsou odrostlé, hypotéka splacena, v práci se vám daří a jste zdraví. Je tedy načase začít uskutečňovat dávná přání," pronesla kanadskému listu Le Devoir Laurie Gottliebová, profesorka psychologie z McGillovy univerzity v Montrealu.

Podle vědkyně by se každý padesátník měl zamyslet nad tím, co si nejvíce přeje. Pak by své přání měl zrealizovat. "Kolem padesátky si většina lidí začne uvědomovat, jak ten čas letí a že nebudou věčně v kondici. Je to životní období, kdy už nemusíte dělat to, co po vás chtějí rodiče. Je čas dělat to, co opravdu chcete," vysvětlila Gottliebová.

Obava z plynoucího času

Padesátníky podle ní motivuje také obava, aby své nečinnosti později nelitovali. "Je to období, kdy ještě máme energii, jsme zdatní a svobodní. Je čas si říct - tak bych chtěl žít svůj život a taky to uskutečním". "V padesáti letech nemusíte udělat nic grandiózního, ale spíše to, o čem jste opravdu až dosud snili. Je čas na uskutečnění toho, co vás skutečně ohromuje," uvedla.

Její výzkum se opírá o dlouholetý výzkum na ženách, jehož výsledky shrnula v knize Na sny není nikdy pozdě (Dreams Have No Expiry Date). Přestože se zaměřila především na příslušnice slabšího pohlaví, je určena také mužům.