Podle odborníků ale nemohou v nedokončeném snu pokračovat naprosto všichni lidé. Velmi snadno to jde těm, kteří dokážou snít i při vědomí a tzv. narkoleptikům, kteří přes den upadají náhle do spánku. Je to tím, že tito lidé usínají v tzv REM fázi, kdy je mozková aktivita bližší bdělému stavu.

„Tito lidé tak mají větší kontrolu nad svými sny, jsou schopni je ovládat a pokračovat v nich,” upozorňuje pro deník Le Figaro Ginevra Uguccioniová, neuropsycholožka z pařížské kliniky Pitié-Salpêtrière.

Kromě nich se to ale všichni ostatní lidé mohou naučit. Například neurovědkyně Delphine Oudiettová doporučuje před samotným pokračováním spánku si vzpomenout na co nejvíce podrobností ze snu. Je to nejsnazší způsob, jak si předem navodit sen a pokračovat v něm.

„Stimulací podvědomí je možné buďto pokračovat v tom, o čem chceme snít, nebo si vybrat, o čem se nám má zdát,” tvrdí psychoanalytik a odborník na sny Thierry-Frédéric Moir. Klíčem k úspěchu je podle něj rovněž dýchání.

„Je třeba se uvolnit a klidně a hluboce se nadechovat a vydechovat, aby se nám podařilo vytvořit duševní prázdno,” upřesňuje expert.

Jediný člověk, který může vyložit váš sen, jste vy sami

Ideálním okamžikem pro co nejvyšší šance na pokračování ve snu je nepochybně chvíle ihned po přerušení spánku.

„Člověk rychle usne, neboť probuzení je krátké a je soustředěný na sen,” říká Delphine Oudiettová.

Vhodné k pokračování snu je také ráno. „Koncem noci, když jsme prošli všemi fázemi spánku, vstupujeme přímo do REM fáze,” vysvětluje psychoanalytik Thierry-Frédéric Moir. Ta je dobou, kdy jsou sny nejintenzivnější. Vhodná je také popolední siesta.

Může se vám hodit na Zboží.cz: