Odborníci však varují, že je třeba ve výzkumech dále pokračovat, aby mohl být definitivně vyloučen negativní vliv akupunktury na novorozence.

"Ačkoli jsou výsledky velmi slibné, v současnosti ještě nemáme dostatek podkladů, abychom mohli akupunkturu pro zmírňování porodních bolestí doporučovat plošně," prohlásil doktor Hyangsook Lee, jeden z autorů čerstvé studie.

Široké využití

Nejen jeho studie, ale i předchozí výzkumy však potvrzují, že akupunktura by v budoucnosti mohla být velmi dobrým pomocníkem ve zmírňování bolestí v dolní části zad, dále akutních bolestí zubů a neléčitelných migrén.

Akupunktura je také využívána pro řadu jiných gynekologických a porodnických obtíží, například při ranních nevolnostech a pro vyvolání porodu.

Výzkumy z minulosti potvrzují, že ženy podstupující během porodu akupunkturu zaznamenaly zmírnění bolestí a vyžadovaly menší množství bolest tišících léků.

Akupunktura by se tak mohla stát dalším způsobem snižování porodních bolestí, neboť je levná, efektivní a nepotřebuje být podporována jinými léčivy.