Tým sledoval životní styl osob, které jsou z lékařského hlediska obézní, mají tedy více než 25 kilogramů nadváhy, s návyky štíhlých osob. Všímal si toho, jak se stravují, jak spí, jaké je jejich zaměstnání a zda sportují či cvičí.

Závěry studie neznamenají, že by čištění zubů samo o sobě umožňovalo účinnější spalování tuků, uvádějí vědci. Soudí však, že aktivní čištění zubů pomáhá udržet se v dobré kondici a předcházet obezitě.

Proti infarktu

Čištění zubů může i snížit riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Tvrdí to vědci z Kolumbijské univerzity. Zjistili, že lidé s nemocnými dásněmi častěji trpí aterosklerózou, tedy zúžením tepen. Ze závěru jejich studie vyplývá, že péče o zdravý chrup a ústní dutinu může působit jako součást prevence srdečních infarktů a mozkových mrtvic.

Vědci zkoumali bakterie v ústech 657 lidí, kteří neměli v anamnéze žádný infarkt myokardu nebo mrtvici. Změřili sílu krční tepny (krkavice), kterou proudí krev ze srdce do mozku a která se zkoumá při určování aterosklerózy. Zjistili, že lidé, kteří měli více specifických bakterií způsobujících onemocnění dásní, měli také více zkornatělou krční tepnu.

Dospěli k závěru, že s aterosklerózou souvisí jen bakterie, o nichž se ví, že způsobují onemocnění dásní, nikoli jiné bakterie nacházející se v ústech. Vysvětlují to tak, že tyto bakterie zřejmě putují v těle krevním řečištěm, dráždí imunitní systém a způsobují zánět, který pak končí ucpáním tepen.