Bylo prokázáno, že v zemích s vysokou spotřebou olivového oleje je výskyt civilizačních chorob mnohem menší než jinde. Připomeňme si ještě, že oleji z prvního lisu se říká extra virgin neboli extra panenský, z druhého jenom virgin (panenský) a z dalšího brabancový.  

Hlasujte v anketě pod článkem:
Používáte olivový olej?

Všestranné užití

Kdo se chce dožít vysokého věku, neměl by na olivový olej zapomínat, a to nejen v jídelníčku. Nedostižný je rovněž v péči o pleť a vlasy. Můžeme jej používat přímo nebo v maskách, zábalech i do koupele, popřípadě jako součást různých kosmetických výrobků včetně mýdel. Jistě není bez zajímavosti, že čistému olivovému mýdlu se připisují ke cti úspěchy v prevenci proti padání vlasů nebo dokonce plešatění.

Jinou vzácností, kterou svému organismu zpravidla neposkytujeme v dostatečné míře, je rybí tuk bohatý na mastné kyseliny EPA, snižující hladinu krevního cholesterolu a tím i riziko cévních a srdečních chorob.

Pomůže i při depresi

Málo se však hovoří o tom, že mohou být užitečné rovněž při léčení různých duševních poruch, mezi něž patří i depresivní stavy, jež v současné populaci rozhodně nejsou výjimečné. Protože rybí maso představuje také bohatý zdroj vitamínů A, D a jódu, je žádoucí, aby se na našem stole objevilo minimálně jednou týdně. Pokud má snad někdo vůči němu skutečně nepřekonatelné výhrady, měl by se zajímat o rybí tuk zpracovaný farmaceuticky.

Pomáhá i v situacích, kdy to laik možná vůbec nečeká: při revmatických potížích, artritidě, ekzémech, neplodnosti a pravděpodobně také při některých druzích rakoviny, třeba prsu, střev či slinivky břišní. Je prostě nezbytnou a přitom tak snadno dostupnou součástí vyvážené stravy, bez které zdraví dříve či později, začne chátrat.