Studie provedená v Brighamské nemocnici v americkém městě Boston prokázala, že lidé, kteří spali méně než šest hodin denně, prokazovali zhoršené kognitivní a pamětní funkce než lidé, kteří spali déle, přestože se cítili odpočinutí.

Experti proto nabádají, že se jedná o varovné gesto pro všechny, kdo nepřikládají spánku velkou roli.

„Prokázali jsme, že spánek je opravdu důležitý. Lidé zkrátka nedokážou správně fungovat, pokud spí méně než šest hodin denně, a často si ani nejsou vědomi, že se nedostatečný odpočinek automaticky promítne do jejich pracovního výkonu. Studie navíc naznačuje důležitost nepřerušovaného spánku – dochází k závěru, že spánek rozvržený do více etap není stejně efektivní,” říká doktorka Elizabeth Klermanová pro Daily Mail.

Výzkumu se zúčastnili dobrovolníci, kteří byli rozděleni na ty, kteří spali méně než šest hodin, a ty, kteří spali více než šest hodin. Výsledky, které byly uveřejněny v odborném časopise PNAS, konkrétně ukázaly, že lidé, kteří spali méně, měli pětinásobně sníženou pozornost a jejich reakční doba se protáhla na dvojnásobek, aniž by si toho byli sami vědomi.