Víte, že díky konzumaci mrkve uvidíte i ve tmě a že přeskakování jídel vám pomůže zhubnout? Že je to hloupost, které se nedá věřit? Správně, bohužel ne všichni se tím řídí. Jedna z posledních studií zjistila, že tyto a podobné stravovací mýty jsou běžnou součástí života mnohých Britů, uvedl server Independent.

Průzkum mezi 2000 dobrovolníky odhalil i další zajímavosti - například to, že řada lidí je přesvědčena o tom, že trvá dlouhých sedm let, než stráví žvýkačku, kterou spolkli.

Jiní naopak věří, že absence jakéhokoli jídla po osmé hodině večer jim zaručí zhubnutí, i tomu, že cukr je nejlepším zdrojem energie. Navzdory tomu, že mnohé z podobných rad byly označeny a prokázány jako nepravdivé, 39 procent dotázaných uvedlo, že se podle podobných doporučení stále stravují.

„Existuje celá řada mýtů a tvrzení našich babiček o jídle. Málokterý den skončí bez toho, aby se netvrdilo, že rady, které byly dříve zaručeně pravdivé, nyní škodí, a naopak. Mnoho z takových doporučení bylo ale prokazatelně označeno jako nepravdivé,” uvedla k tématu Anna Lioniová, manažerka společnosti Spatone, která si průzkum zadala.

Dopady stravovacích mýtů

Že lidé bývají často nemile překvapeni, dokonce i šokováni tím, že rady, které dlouhé roky dodržovali, nejsou pravdivé, jsou jen mírnými důsledky, se kterými se potýkají.

Horší následky to samozřejmě zanechává na kvalitě jejich stravování. Čtyři z deseti dotázaných se například obávají, že nedodávají svému tělu dostatek energie na to, aby zvládli v klidu nástrahy běžného dne.

Polovina pak došla občas tak daleko, že se cítí doslova vyčerpaní a bez energie na konci dne. V ještě horším případě se s podobným pocitem už ráno budí, a to ani nevstali z postele.

„Výsledky našeho průzkumu poukázaly na nedostatečnou znalost energetických zdrojů. Nedostatek energie pak často pramení z nedostatku některých živin a vitamínů. Ty lze tělu dodat formou doplňků stravy, samozřejmě jako součást jinak zdravé a pestré stravy,” uzavřela odbornice.