Nejen propuknutí nemoci, ale také dalším komplikacím zabráníme jednoduchým opatřením. Stačí klid na lůžku a včas zahájená léčba. Léky bychom měli mít dávno připravené v lékárničce, protože v zimním období se dá předpokládat, že nás nějaká viróza může potrefit.

Preventivně se osvědčila správná životospráva, dostatek odpočinku a spánku, potřebné množství tekutin, vitamín C a zinek. Jejich zdroj najdeme v ovoci a zelenině nebo ve vitamínových přípravcích.

Jak ji poznáme

Většinou mluvíme o chřipce i tehdy, když jde jen o nachlazení. Je pravda, že zánět horních cest dýchacích má podobné příznaky, které nás sice potrápí, ale rozhodně zdraví neohrožují. Rýmu, kašel, zvýšenou teplotu a bolest v krku určitě zvládne každý sám. Stačí polehávat, mírnit teplotu a další nepříjemné příznaky.

Ale chřipka, to je jiná. Pro ni je typický náhlý začátek, teplota začne rychle stoupat na 38, mnohdy dokonce 41 °C. Dostaví se také zimnice, bolesti v kloubech a svalech. Hlava obvykle silně bolí, jsme malátní a trápí nás také suchý kašel. V této fázi nemoci se ale zásadně neobjevuje rýma.

Pro onemocnění je charakteristické, že má v podstatě stále stejné příznaky, které ale způsobuje neustále se měnící vir. Snad ani neexistuje žádné jiné akutní onemocnění, jež se projevuje jak celkovými příznaky, tak postižením dýchacího ústrojí a kromě toho se současně neobyčejně rychle šíří.

Potíže trvají 5 až 7 dní

Naše trápení trvá obvykle týden, ale ani pak nemusíme mít vyhráno. U některých lidí se na původní onemocnění naváže bakteriální infekce a dojde k zánětu průdušek, zápalu plic, někdy to může být zánět pohrudnice či srdečního svalu. U dětí mnohdy propukne zánět hrtanu a průdušek či střevní obtíže.

Komplikacemi jsou ohroženi zvláště děti, staří lidé nebo chronicky nemocní. Jde o bakteriální záněty plic a oběhové komplikace. Z jejich výčtu je jasně vidět, že onemocnění nelze podceňovat, a v žádném případě ho rozhodně nelze přechodit.

Antibiotika na virózy neplatí

Na začátku onemocnění se doporučují léky na snížení teploty, proti bolestem, kašli a tvorbě hlenu. Chronicky nemocní mají, podle doporučení lékaře, ještě užívat léky na podporu oběhu a dýchání. V této fázi nemá žádný smysl užívat antibiotika, na chřipku prostě neúčinkují. Je tedy zbytečné je na lékaři vyžadovat. Jejich použití má význam, teprve když dojde ke komplikacím, které způsobily bakterie.

Ideální je kombinace vitamínu C a zinku

  • Posilují obranyschopnost organismu, zvyšují odolnost proti nachlazení i chřipce a zmírňují závažnost jejich průběhu. Zinek má zvláštní vlastnost, zablokuje chřipkovému viru možnost navázat se na specifické místo povrchu buněk sliznice nosohltanu. Tím se pro vir uzavírá brána vstupu do organismu.
  • Zinek patří mezi 14 životně důležitých stopových prvků. Důležitou roli hraje také při regeneraci sliznic a při růstu a obnovování tkání.
  • Vitamín C je nezbytný pro řadu reakcí látkové výměny a patří mezi antioxidanty.

Doporučují se jako podpůrná léčba při infekcích či zátěži, smysl ale nemá trvalé podávání vysokých dávek.