Výzkum, který provedli vědci ze singapurské univerzity, odhalil zásadní neznalost či falešné domněnky v oblasti HIV a následného onemocnění AIDS. Výsledky studie zveřejnil list The Straits Times.

Závěry jsou smutné - obyvatelé Singapuru jsou v oblasti AIDS stejně neznalí, jak byli před pěti lety, a to i přes to, že v zemi neustále roste počet nakažených HIV. Mezi neznalými nejsou jen lidé s nižším vzděláním, ale rovněž dospělí, kteří dosáhli středoškolského vzdělání, mnoho jich je dokonce držitelem vysokoškolského diplomu.

Počet nově nakažených roste

Profesor Vivien Lim, který se na studii podílel, vyzval k celonárodní kampani, která by šířila informace týkající se této smrtelné nemoci. Osvěta by se měla zaměřit především na různé způsoby prevence.

Počet nových pacientů s AIDS se jen za poslední čtyři roky zdvojnásobil, uvedl doktor Balaji Sadasivan ze singapurského ministerstva zdravotnictví. Například v roce 1993 bylo zaznamenáno 63 nových případů AIDS, vláda však očekává, že jejich počet letos stoupne na 300. Předpokládá se, že se v roce 2010 vyšplhá až na tisícovku nově nemocných AIDS.

Podle Balajiho Sadasivana čelí Singapur epidemii AIDS, aniž by v zemi existovala účinná prevence. Přitom však uplynulý měsíc vyloučil možnost rozsáhlé veřejné kampaně s ohledem na místní "konzervativní" populaci.