Pravidelná dentální hygiena a její význam se vštěpují už malým dětem. I když tak většina lidí činí, i tak se mnozí po ránu probouzejí s nepříjemným zápachem, který se jim line z úst. Proč tomu tak je?

Velkou roli ve všem hrají sliny a jejich produkce ve spánku, vysvětluje pro server Woman´s Health magazine zubař Mazen Natour, který má praxi na newyorském Manhattanu. Sliny mají kromě jiného i tu funkci, že odstraňují z úst bakterie, které zápach způsobují. Přes noc, pokud je jejich produkce omezena, se pak takové bakterie mnohem snáze množí. Čím sušší ústa, tím horší ranní dech bude. A o to menší šance, že se budete hned po probuzení chtít s partnerem líbat.

Sucho v ústech pak může zhoršovat i dýchání ústy ve spánku, chrápání, ale také užívání některých léků.

Jak lékaři dodávají, výrazně nepříjemný zápach z úst ale může být v některých případech i náznakem zdravotních potíží. Často jde o první známku onemocnění dásní, které bývá spojováno se srdečním onemocněním a mrtvicí. Někdy také může poukazovat na žaludeční nebo střevní problém. Pokud se váš dech po ránu zhoršuje, nepodceňujte to a raději vyhledejte lékaře.

Chcete-li pak mít ranní dech co nejpříjemnější, nezapomínejte si před spaním důkladně čistit zuby, ale také jazyk, na kterém mohou zůstávat nepříjemné bakterie. Na škodu není také použití ústní vody.