Potíže vznikají proto, že nehet je velmi široký a tlačí po stranách na sousedící kožní valy. Nejprve vznikne otlak, pak může dojít k povrchovému poranění a postižené místo se také může infikovat. Oblast je pak bolestivá, zarudlá a oteklá. V nejhorším případě se utvoří hnisavé ložisko a mokvající změny na kůži. V tomto stadiu již nemůžeme očekávat, že se postižené místo zhojí samo, a musíme vyhledat lékaře.

Nejdříve zklidnit zánět

Léčba tohoto nepříjemného stavu spočívá ve zklidnění zánětu. V místním znecitlivění se odstřihne část nehtu, vyčistí se hnisavé ložisko a obvykle do deseti dnů je po potížích. Jejich příčina, široký nehet tlačící na postranní kožní val, tím však odstraněna není. Pokud se tento stav opakuje, pak je nutné vyčkat až se zánět zklidní a nechat si udělat plastiku nehtového lůžka. Ta problém vyřeší jednou provždy.

Zákrok se provádí v místním znecitlivění. Nehet se na postižené straně asi o 1 až 2 milimetry zúží. Operace odstraní postranní proužek nehtové zárodečné hmoty, kousek nehtu a část přilehlého kožního valu. Pacient musí počítat s tím, že bude ob den chodit na převaz, a že stehy mu odstraní až po dvou týdnech. Plné zátěži může nohu ale vystavit až po 4 týdnech.

Nejčastější příčina

Nejčastěji je na vině nošení nevhodné obuvi, která není vzdušná a především ze stran stlačuje prsty (např. brusle, úzké polobotky apod.). Na vznik obtíží má často také vliv dědičná dispozice.

Pokud objevíme projevy lehkého zánětu (bolestivost, zarudnutí, mírný otok), pomáhá přikládání tampónů s dezinfekčním roztokem, nejlépe Jodisolem, na postižená místa alespoň dvakrát denně po dobu 15 minut. Při stupňujících se potížích je nezbytné vyhledat chirurgické ošetření.

Riziko obtíží snížíme nošením volnější obuvi a také stříháním nehtů především na dolních končetinách rovně.