"Psoriáza má mnoho příčin. Vyvolává ji současné působení nemocných genů a provokačních faktorů. Některé z nich jsou specifické pro lupénku, jiné regulují zánět a obranyschopnost. Působením provokačních faktorů, např. infekcí horních cest dýchacích, užíváním některých léků, interním onemocněním, poraněním kůže či stresem dochází u nich ke kožnímu zánětu a rychlé obnově kožních buněk.

Výměna kožních buněk probíhá 4krát rychleji než u zdravého člověka. Nadbytečné a nedostatečně vyvinuté buňky pak vytvářejí charakteristická ložiska pokrytá stříbřitými šupinami. I když má onemocnění několik forem, nejčastěji u 80 % až 90 % pacientů se setkáváme s psoriázou ložiskovou," uvádí MUDr. Sladjana Iličová, pražská dermatoložka.

Není nakažlivá

I když lupénka není infekční onemocnění, často se stává, že postiženým zabrání ve vstupu do bazénu či na koupaliště, protože se provozovatel obává, že by se jiní návštěvníci mohli nakazit. Nejen tato situace je pro nemocné velmi stresující. Diskriminaci totiž pociťují na každém kroku. Často mají potíže při uplatnění v zaměstnání, v osobním životě i partnerských vztazích. Podle Panevropského průzkumu z letošního roku by například 23 % Němců, 25 % Italů a 21 % Francouzů nechtělo jíst jídlo, které připravil psoriatik, nechtělo by ho políbit ani obejmout a platí to i pro sdílení bazénu.  

Léčba trvá po celý život pacienta, a proto se musí, kromě účinnosti přípravků, klást velký důraz i na bezpečnost léčby. Pro psoriatika je často skličující jenom představa, že je třeba postižená místa stále ošetřovat, nanášet na ně masti a krémy.

"Dnes už většina lékařů vychází z toho, že každý pacient je individualita a je třeba pro něj najít optimální léčení. Odborníci se nedávno dohodli na doporučených postupech a na tom, jak dosáhnout co nejlepšího úspěchu léčby a snížení nežádoucích účinků. Žádný lék totiž není účinný pro každého. Naději přináší pacientům nejen nový typ léčby pomocí biologických léků, ale také bylo vylepšeno několik stávajících léků jak pro místní, tak celkovou léčbu. Mohou udržet chorobu pod kontrolou a dočasně odstranit některé její projevy," dodává Iličová.

Pobyt u moře prospěje

Sluneční záření mívá příznivý účinek. Mnoho let se již používá blahodárného vlivu Mrtvého moře v Izraeli. Je to nejníže položený bod na zemi a nad hladinou se drží lehká mlha minerálií. Tím jsou v atmosféře nad Mrtvým mořem odfiltrovány nežádoucí paprsky. Nemusí to však být pouze oblast Mrtvého moře, pacientům prospěje také pobyt u Středozemního moře.

Je však dobré si uvědomit, že ani klimatoterapie není všemocná, stačí jakýkoliv stres, např. z dlouhé cesty domů, a objeví se nový výsev. Velmi důležitou roli hraje v tomto směru psychika, proto by se pacienti měli snažit být v pohodě.