Příjemce Bob Hickey, který žije v horském městečku nedaleko Vailu, potřeboval transplantovat ledvinu od roku 1999. Po pěti letech čekání coby adept na celonárodním seznamu si ale nakonec sám prostřednictvím internetové stránky MatchingDonors.com našel dárce, Roba Smittyho z Chattanoogy.

Tato internetová stránka funguje od letošního ledna a za poplatek pomáhá hledat dárce a příjemce orgánů.

"Čekal a doufal jsem dlouho, že dostanu novou ledvinu, ale pak už jsem byl ochotný zkusit cokoli jiného," řekl osmapadesátiletý Hickey pár hodin před operací. Transplantace byla původně naplánována na pondělí, ale lékaři ji na poslední chvíli odvolali, aby prošetřili, zda nedošlo k darování ledviny za úplatu, což by porušilo federální zákony. Oba muži tvrdí, že za darování/příjem ledviny žádné peníze přijaty respektive poskytnuty nebyly.

Firma vybírá jen poplatky na chod své stránky

Etiky existence internetové stránky MatchingDonors.com a jí podobných znepokojuje. Zákony ovšem nezakazují sjednání dárcovství orgánů od živých osob a společnost MatchingDonors.com uvádí, že vybírá jen poplatky za zapsání do seznamu potenciálních příjemců. Ty údajně využívá pouze na chod svých internetových stránek.