"Nejlépe se snášejí obvazy, které jsou po různých zákrocích na plastické chirurgii nezbytné," vysvětlil Svoboda.

"Druhým důvodem je, že organismus člověka je po létě v dobrém fyzickém stavu a rány se velmi dobře hojí, a konečně například v případě odsávání tuku, kdy se musí nosit dlouhou dobu těsné pooperační prádlo, které se sundává jen na sprchování, organismus lépe tuto zátěž snáší," dodal.  

Chirurgové bez atestace

Plastických chirurgů v České republice není mnoho. Společnost estetické chirurgie vydává těmto odborníkům atesty. "V poslední době se ale množí plastičtí chirurgové, kteří takovýto atest nemají a zájemci o úpravu těla by si měli rozmyslet, zda k nim jít či ne," varoval Svoboda.

V České republice jsou dvě kliniky plastické chirurgie, a to v Brně a v Praze. Dále existuje několik soukromých pracovišť, která ale mají většinou smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Pokud zákrok není indikován z léčebného důvodu, zájemce ho platí.

"Největší zájem je o zvětšení nebo zmenšení či modelování ženských prsů, dále odstranění faldíků na stehnech, zadečku a podbřišku, vyhlazení vrásek a povadlé pleti a stejně tak o úpravu pokleslých víček. Množí se však i zájemkyně o úpravu rtů, nosu, brady a uší," řekl odborník.

Po každém zákroku musí zájemci počítat s tím, že se nejméně půl roku nesmí slunit. I proto je podzimní období nejen pro plastickou chirurgii, ale i chirurgii obecně, nejvhodnější.