Podle amerických statistik počet vhodných orgánů pokryje potřebu nemocných sotva z jedné pětiny.

Klinický výzkum proto stále nevzdává úsilí sestrojit srdce umělé. Zatím však měla tato zařízení kromě dalších nevýhod příliš velké rozměry. Nešlo je proto pacientovi nastálo voperovat, aniž by mu bránily v běžném životě.

Prvním umělým srdcem, které zcela plní funkci skutečného, je zařízení AbioCor, vážící asi 0,9 kilogramu. Energií je zásobován bezdrátově z baterie na těle pacienta, takže odpadají vedení, která jsou zdrojem infekce a dalších komplikací.

Cesta ke zdokonalení

První "zabudování" tohoto srdce do těla pacienta se uskutečnilo na Židovské klinice v Louisville a od té doby proběhlo celkem jedenáct dalších zákroků, poslední letos v únoru.

Umělé srdce se voperovává, pokud není k dispozici orgán vhodný pro transplantaci a těžce nemocný pacient má v poslední fázi koronárního onemocnění vyhlídky na méně než měsíc života.

Podle slov lékařů AbioCor prodlužuje dobu přežití v průměru dvakrát. K dokonalé náhradě skutečného srdce má tedy ještě velmi daleko, konstruktéři však na základě získaných zkušeností připravují dokonalejší verze.