Nejméně obyvatel na jednoho psychologa připadá už tradičně ve Spojených státech, kde má téměř každý občan svého terapeuta.

Institut také s rozhořčením konstatoval fakt, že v Číně je nejen nedostatek psychologů, ale mnozí z toho mála, co země má, nejsou dobře proškolenými odborníky. V minulosti totiž v Číně neexistovaly žádné standardy, jak by měl být psycholog vyškolen.  

Vyškoleni za tři měsíce

"Hlavním problémem našich psychologů je malá odborná způsobilost. Mnozí jsou nekompetentní, protože mají méně než tříměsíční trénink. Ale potýkáme se i s problémem, s nímž si neví rady také řada jiných zemí. Pro mnohé smrtelníky je návštěva u psychologa ostudou, dotyčný je považován za blázna," postěžovala si terapeutka Dai Yingpinová ze Shenzenu.

Doktor Wu Heming z Wuhanské nemocnice uvedl, že příčinou značného počtu Číňanů s psychickými problémy je špatný sociální systém v zemi. Ten vyvolává nebývalý tlak na obyvatele.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Navštívili jste již někdy psychologa?

Ke špatnému sociálnímu zabezpečení je nutno přičíst také neblaze působící vliv politiky jednoho dítěte a nesplnitelná očekávání, která jsou na studenty a zaměstnance kladena.

Útok zamířil doktor Wu Heming také vůči vládnoucí straně a jejímu produktu nazvanému kulturní revoluce. Byť už od ní uplynulo dost let, zanechala dodnes v řadách obyčejných lidí mnoho jizev.