Třináctiletou Natashu Walkerovou a jen o rok starší Ashlee Youngovou, obě z australského Queenslandu, spojuje něco, co by jen málokterý dospívající chtěl zažít. Obě se potýkaly s nadměrnou obezitou, kvůli které čelily urážkám a šikaně ze strany spolužáků, ale také cizích lidí z okolí.

A obě byly pacientkami doktora George Hopkinse, gastrointestinálního chirurga na známé klinice v Brisbane, u kterého podstoupily náročnou operaci, při které jim byl zmenšen obsah žaludku.

Jak doktor Hopkins poznamenal pro Dailymail, byť jsou obě dívky ještě velmi mladé, bylo jim doporučeno, aby operaci podstoupily. A to poté, kdy jim ke snížení hmotnosti nepomohly žádné diety ani cvičební programy, a převážně pak kvůli psychickému dopadu, který se u nich projevoval kvůli výrazné šikaně.

U obou dívek se začaly projevovat i vážné deprese.

Výrazná proměna 

U obou dívek v období po operaci začalo docházet k výrazným změnám. O něco starší Ashlee, která před operací ve svých 14 letech vážila těžko uvěřitelných 110 kilogramů, se po dvou letech proměnila v šestnáctiletou elegantní blondýnku vážící 55 kilogramů.

Natasha Walkerová podstoupila zákrok ve třinácti letech, je považována za jednu z nemladších pacientek s tímto zákrokem vůbec. Před operací vážila 128 kilogramů, po šesti měsících zhubla na 99 kilo. Jejím snem je shodit ještě třicet kilogramů.

Na operaci byla doporučena už v jedenácti letech, tehdy ji ale tým doktora Hopkinse odmítl kvůli nízkému věku operovat.

Celorodinný problém

Obezita takto mladých dívek znamenala nápor na psychiku i pro jejich rodiny. Jak uvedla matka Natashy, musela se vypořádávat s velkým pocitem viny, když ve třinácti letech své dceři konečně dala souhlas, aby mohla operaci podstoupit.

„V nemocnici se jich ptali, co všechno vyzkoušeli, a jestli je to opravdu správný krok,” svěřila reportérka Tara Brownová, která s Natashou a její rodinou prožívala celý příběh, o kterém také dělala reportáž.

„Jak se matka svěřila, její dcera měla před zákrokem neustále hlad - dojedla a za pár minut už by mohla znovu. Psychika celé rodiny byla postupem času na dně. Nejhorší bylo, že jejich dcera vstávala i v noci a doslova se přejídala vším, co našla,” dodala reportérka.

Po operaci se dívčiny neustálé chutě výrazně zmírnily, důležitým krokem k dalšímu pozitivnímu vývoji samozřejmě byla i změna zažitého jídelníčku.

Šance na lepší život i možná rizika 

Jak dodal doktor Hopkins, vedle znatelných pozitiv, která sebou zmenšení obsahu žaludku přináší, je nutno ale počítat i s určitými negativy.

Hlavním pozitivem je značné omezení nebo dokonce zastavení nekonečného apetitu, kvůli rapidní změně kapacity žaludku ale pacienti v budoucnu nejsou často schopni dodávat tělu tolik živin, kolik by potřebovali, a tak u nich hrozí časný nástup osteoporózy. Výjimkou není ani po zákroku výskyt depresí, případně závislost na alkoholu.

Největší kritici podobných zákroků u mladých lidí navíc dodávají, že stále není dostatek důkazů o tom, jak závažný může mít dopad podobná operace na zdraví dětí v budoucnu.

Austrálie je odborníky na zdraví považována za třetí 'nejtlustší' rozvinutou zemi světa. Podle statistik je milión Australanů natolik obézních, že jedinou reálnou pomocí je pro ně operace žaludku.