Zkrátka konec ledna a začátek února jsou nejdepresivnějšími obdobími roku, do nichž je potřeba vstupovat opatrně a s rozvahou.

„Nejdepresivnějším obdobím roku je prostě vždy třetí pondělí v lednu,“ přiznává v rozhovoru pro deník The Independent také doktor Cliff Arnall.

Jak toto těžké období ve zdraví překlenout? 

Člověk by se měl vzdát velkých plánů a pracovat jen na tom, čeho dokáže bezpečně dosáhnout. Lepší je tak abstinovat třeba týden než celý měsíc, když ví, že celý měsíc prostě nevydrží.

Ani s cvičením není třeba se hned přemáhat ke každodennímu trávení celého odpoledne v posilovně. Je lepší stanovit si cvičení jen dva- až třikrát týdně, navíc zábavnou aktivitu spojenou třeba s hudbou, a dodržet to. Cvičení totiž skutečně pomáhá produkovat hormony štěstí a je prevencí deprese.

Dobré je také pobývat na čerstvém vzduchu a denně se procházet. Navzdory zimě, s níž lze bojovat kvalitním teplým oblečením.

Na tělo a psychiku působí dobře oxytocin. Tvoří se v mozku po orgasmu či při setkání s blízkými přáteli, při mazlení a dotecích. V tuto část roku je dobré se potkávat s nejbližšími a využít každé možnosti objetí a lidské vřelosti.

FOTO: Profimedia.cz

Rozhodně by člověk neměl v tuto dobu ponocovat a ochuzovat se o spánek. Nedostatek spánku jen přispívá k depresím a úzkostem.

Někdo zahání chmury rozhazováním a nákupy. Rozhodně se ale vyplatí užít si spíš dobré divadlo či koncert než koupit další pár bot.

Dobrou náladu a pocit štěstí posilují dobré skutky a vstřícnost vůči okolí. Navíc se tím vyvolává řetězová reakce. A i když není slunce v duši, vyplatí se usmívat tzv. na sílu. Je dokázáno, že usilovný úsměv na tváři po několika minutách vykouzlí úsměv i v duši.

Nikdy není třeba vzdávat se sexu. V tuto část roku to platí dvojnásob. Nic neoblaží tělo a duši tolik jako kvalitní milování zakončené orgasmem.