"Tenisový míček jsme vložili do látkového vaku a jednoduše jej pacientům před ulehnutím na lůžko upevnili zezadu na ramena," uvedl doktor Maree Barnes, jeden z autorů studie.

Podle jeho slov tento způsob nedovolí spát člověku na zádech a je tak prevencí i před život ohrožující zástavou dechu během spánku. Během několikavteřinového nedýchání se totiž člověk vystavuje riziku infarktu. Podle Barnese je tenisový míček schopný ochránit před zástavou dechu spojenou s polohou těla během spánku polovinu až dvě třetiny postižených lidí.

Ačkoliv se o léčbě tenisovým míčkem poprvé diskutovalo již v roce 1908, podle odborníků ještě tehdy lékaři netušili, že je úspěch léčby závislý na způsobu zavěšení a umístění míčku na zádech.

"Jedná se o látkový pás, který se ováže kolem pasu, pak se upevní na ramena a nakonec se na pás připevní míček," vysvětlil protichrápací metodu Barnes.

"Lidé si mohou také malý váček s míčkem našít na zádovou část oděvu, v němž spí. Problém je, že se jim může při spánku přetočit, protože málokterý oděv na spaní je dostatečně těsný," upřesnil Maree Barnes a dodal, že než se člověk do léčby pustí, měl by se o ní poradit se svým ošetřujícím lékařem.