"Opravdu musím říct, že zatím jsme spokojeni a v tuto chvíli nám nic nehrozí a lidé klidně mohou užívat dovolené a prázdninových dní," řekl Právu v pátek Michael Vít, hlavní hygienik republiky a náměstek ministryně zdravotnictví. Uvedl, že dokonce ve srovnání s loňským rokem jsou čísla v infekčních onemocněních, která se touto dobou běžně vyskytují, nižší. Jen za červenec hygienici zaznamenali 3600 salmonelóz, 15 bacilárních úplavic a vyskytlo se i zhruba 3,5 tisíce průjmů. Menší čísla jsou i v nakažení klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou a stejně tak je méně žloutenek.

"Nesmí nás to ale ukolébat, protože v horkých dnech, které nyní prožíváme, mohou infekce vždycky vzniknout," řekl Vít. Dodal, že i když majitelé restauračních zařízení reptali proti přísným hygienickým opatřením, která byla nedávno zavedena, už se projevují právě ve snížení rizika infekcí, zejména salmonelóz.

Kontroly na táborech

V České republice je nahlášeno 2400 letních táborů a hygienici už jich 1200 zkontrolovali. "Uložili jsme 74 pokut v celkové výši 42 000 korun. Nezjistili jsme však žádné závažné přestupky, kvůli nimž by se musely tábory zrušit, a to je určitě dobře," řekl Vít. Podle něj se vyskytly jen dvě menší epidemie průjmu, které byly velmi rychle zlikvidovány.

Hygienici kontrolují i koupaliště. "Máme 140 koupališť ve volné přírodě a 128 koupacích oblastí. V některých je víc sinic, a proto jsme tam zakázali koupání. Postihlo to například i oblíbené Máchovo jezero, Brněnskou přehradu a další. Když si lidé zadají internetovou adresu www.hyg.cz, najdou tam informace o stavu vody v jednotlivých koupacích místech," řekl Vít.

Počasí bude lákat ke koupání

Meteorolog Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze soudí, že i příští dny budou velmi teplé a budou lákat ke koupání. "Teploty se budou pohybovat od 24 do 30 stupňů a i v dalších dnech nelze vyloučit, že nějaké tropické dny s teplotami nad 30 stupňů prožijeme," řekl Seifert.

Podle dlouhodobé předpovědi od 11. do 20. srpna by se teploty měly pohybovat v rozmezí od 21 do 27 stupňů a od 21. do 31. srpna lze očekávat nejdříve pokles teplot, ale pak opět jejich vzestup, zhruba na 25 stupňů Celsia.

"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měly přijít takové povodně jako před dvěma roky, které znamenaly doslova pohromu. Protože ale budou horka, nemůžeme vyloučit přívalové deště, které zdvihnou hladiny místních potoků a řek," řekl Seifert.

Psychologové radí: vyberte si dovolenou

Psychologové radí, aby ti, kteří si dosud nevybrali ani den dovolené, tak v těchto krásných letních dnech učinili. "Minimálně 14 dní," soudí klinický psycholog Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Karel Humhal. Podle něj ten, kdo si v létě nevybere ani den dovolené s odůvodněním, že je v práci nepostradatelný, by se měl sám nad sebou zamyslet, protože takováto filozofie už dávno neplatí.

Odpočatý člověk je výkonnější, soustředěnější a nevybraná dovolená se může tvrdě podepsat na psychickém i fyzickém zdraví. Vždyť přepracovanost zpravidla vede ke kardiovaskulárním problémům a nezřídka k silným bolestem hlavy," říká Humhal.

"Dobrý vedoucí když vidí, že pracovník si nebere dovolenou, ho na ni i pošle, protože ví, že pro podnik se to vyplatí," soudí Humhal.

Do konce srpna, pokud chceme s dětmi trávit volný čas, je tedy ideální doba na dovolenou. Těm, kteří už mají děti větší a jsou starší, psychologové spíše doporučují září, kdy už nejsou taková vedra, ale voda na koupání je dostatečně teplá. Shodují se také v tom, že dovolená je ideální čas pro lehké sportování, koníčky nebo jen tak pro lenošení, protože to všechno pomáhá nemyslet na práci a odpočinout si.

Největší rizika
Salmonela
Jde o tisíce případů každý rok. Jejím zdrojem jsou vajíčka, většinou od neznámých výrobců. Salmonelu nedostaneme, jsou-li vejce tepelně dobře zpracována. Nebezpečné jsou však nejrůznější majonézy, krémy či vaječný koňak podomácku vyrobený.
Klíšťata
Přemnožují se v teplém a vlhkém počasí. Letos jsou téměř všude, včetně městských parků. Po každé procházce lesem nebo vyšší trávou bychom sebe, děti a své zvířecí miláčky měli prohlédnout po celém těle a klíšťata z těla odstranit. Pokud se to neudělá, za čtrnáct dní po uchycení hmyzu člověk může onemocnět zdánlivě chřipkou, špatně se mu dýchá, má horečku, je unavený, kašle. Po týdnu toto onemocnění může přejít, ale pak nastává další horečnaté onemocnění s bolestmi hlavy, zvracením a s poruchami ohýbání krku.
Uštknutí hadem
Důležité je hlavně rychle - alespoň do hodiny - dopravit postiženého k lékaři. Pokud to nejde, končetinu zaškrtit od zranění směrem k trupu a z rány vymačkat co nejvíce jedu s krví. Ne ji vysávat ústy, ale vymačkávat, aby rána hodně krvácela.
Bodnutí hmyzem
Hmyz přenáší různé nakažlivé nemoci. Například komáři mohou přenášet i lymeskou boreliózu. Ta vyvolává kožní onemocnění, kůže zčervená a toto zčervenání se po pokožce stěhuje. Pokud se neléčí antibiotiky, může způsobit kloubní a ledvinová onemocnění a dokonce onemocnění, mozku. Zásada například při bodnutí včelou či vosou je - odstranit žihadlo, vytlačit jed z rány, místo vpichu potřít dezinfekcí. Zejména alergici si na bodnutí hmyzem musejí dávat velký pozor. Nebezpečí stoupá s bodnutím směrem k dýchacím orgánům. Pokud včela bodne člověka do jazyka, je nejlepší okamžitě k lékaři - může dojít k udušení.
Nemoc z přehřátí, dříve úžeh a úpal
K oběma může dojít při pobytu na slunci a v horku, kdy se organismus přehřeje. Většinou bolí hlava, máme žízeň, průjem, vysokou teplotu. Nemocného je třeba dát do stínu a pomohou i studené obklady hlavy a hrudníku.