Tři a více spálení za život toto riziko dokonce zvyšují u žen 2,3krát a u mužů až 7,6krát. Proto je důležité si chránit pokožku před slunečními paprsky.

Kůže má paměť

"Je jenom na nás, jakou péči své pokožce dáme, když se chceme slunit. Slunění ale vůbec nepotřebujeme. Z hlediska zdravotního je to nesmysl," tvrdí docentka Hercogová. Nabádá, abychom se před každým delším pobytem na slunci chránili krémy s ochrannými UV filtry, protože kůže si spálení pamatuje, a to se může později vymstít.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Opalujete se rádi a často?

"Ženy by měly vědět, že dohněda opálená pleť sice vypadá přitažlivě, ale mnohem rychleji stárne a vrásčití," uvedla Hercogová. Jak připomněla, malé děti vůbec nesmějí na slunce, protože mají velmi citlivou pleť a rychleji dochází k jejímu poškození.

Nebezpečné koupání

Lékaři v době tepla dále varují před skoky do vody bez předchozího osmělení, které má trvat nejméně třicet až šedesát vteřin.

"Jestliže dorazíme na koupaliště po delší chůzi a střemhlav skočíme do vody, která je mnohem chladnější než vzduch, může dojít k selhání oběhového systému, k zástavě srdce a následnému utonutí," varuje pražský internista doktor Jakub Malý.

Kardiaci a lidé trpící cukrovkou či jinými chronickými nemocemi by měli vycházet na slunce co nejméně a vyvarovat se jakékoliv fyzické zátěže. Ta v horkém počasí může jejich nemoc zhoršit.