K rozhodnutí došlo paradoxně za předsednictví Nizozemska, jediné země EU, kde je povoleno marihuanu pěstovat a užívat ji pro lékařské účely.

Čísla, která statistiky uvádějí, jsou podle Bruselu alarmující - marihuanu prý vyzkoušel už každý pátý Evropan. Ministři chtějí s tímto trendem skoncovat, a proto v pondělí přijali rezoluci vyzývající členské státy ke zpřísnění kontrol a k prohloubení všeobecné osvěty.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Vyzkoušeli jste již někdy marihuanu?

Podle závěrů rezoluce, které citoval portál Euractiv, by měl být vytvořen společný vyšetřovací tým Europolu a odpovědných orgánů členských států, který by odhaloval nelegální obchod a distribuci marihuany.

Jednotlivé vlády by zároveň měly věnovat boji proti marihuaně mimořádnou pozornost, stejně tak by se na něj měla zaměřit i společná zahraniční politika EU.

Na rodiče, učitele, média, policisty i vězeňskou službu pak bude čekat mohutná informační kampaň a školení. Provozovatele internetových stránek propagujících marihuanu a obsahujících návod na její pěstování postihnou podle návrhu přísné sankce.

Pro a proti

Zastánci legalizace marihuany tvrdí, že tato měkká droga zdraví neškodí, ba naopak má léčivé účinky. Rizika spojená s jejím užíváním však ještě nebyla dostatečně prozkoumána. Unie proto také apeluje na zrychlení vědeckých výzkumů.

Naopak odpůrci drogy argumentují tím, že "dnešní" marihuana je na hony vzdálená své předchůdkyni z dob hippies. Je prý mnohem silnější, tudíž zdraví nebezpečná, protože neblaze působí především na psychiku, čímž může vyvolat deprese.

Mění se i způsoby jejího pěstování a distribuce. Evropu rovněž zaplavují nové odrůdy marihuany, nejvíce se dováží z Maroka.

Marihuana spolu s hašišem patří mezi nejužívanější drogy na světě. Průměrný věk uživatelů drog se pohybuje okolo 25 let. V posledních letech se ale věková hranice jejich spotřebitelů výrazně snižuje a s drogami často experimentují i děti a mladiství.