Zábal z třezalky prokrví pokožku a ihned viditelně zjasní pleť. Navršenou lžíci sušené drogy zalijeme dvěma deci vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Do scezené tekutiny namočíme kousek plátěné látky s otvorem pro nos a přiložíme na deset minut na obličej. Nálev můžeme uložit v chladničce a kdykoli budeme mít opět čas, pouze si ho přihřát.

Pokud nejsou ve tváři rozšířené žilky, osvěží ji meduňková parní lázeň. Jednu lžíci sušené drogy přelijeme v širší nádobě čtvrtlitrem vařící vody, nahneme se nad páru a hlavu zakryjeme ručníkem.

Vydržíme tak alespoň dvě minuty, obličej jemně osušíme a ošetříme hydratačním krémem.

Vyzrajte na drsnou kůži

Drsná kůže na kolenou, loktech či ploskách nohou, která se zvláště po práci na zahrádce lehce utvoří, zmizí po dvacetiminutovém obkladu z dostupných surovin. Připravíme ho smísením polévkové lžíce citrónové šťávy a dvou lžic medu.

Vzniklou hmotu necháme ve vodní lázni nahřát, příjemně teplou naneseme a zakryjeme igelitem. Po smytí vlažnou vodou bude pokožka mnohem jemnější a čistší.

Pro zábal na celé tělo smícháme dvě lžíce sladké smetany s jednou lžící nahřátého olivového oleje. Směs naneseme všude, kam dosáhneme, popřípadě požádáme o pomoc někoho blízkého.

Zabalíme se do prostěradla a hodinu se oddáme odpočinku, třeba na lehátku ve stínu stromů. Proceduře by samozřejmě mělo předcházet osprchování spojené s masáží drsnou žínkou.

Voda slitá z vařených brambor je vynikající lázeň pro ruce, kterým hravě dopomůže ke ztracené jemnosti.

Kvalita nehtů se zase zlepší po krémové koupeli: v misce s teplou vodou rozpustíme trochu výživného krému, namočíme do ní konečky prstů a masírujeme je palcem téže ruky.

Pokud se na chalupě koupeme a pohybujeme na sluníčku, udělá vlasům dobře domácí šampon z jedné lžíce pomerančové šťávy, jednoho vejce a lžíce kvalitního tekutého mýdla.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Používáte při péči o pokožku také tzv. přírodní prostředky?

Vlasy po umytí důkladně opláchneme, aby na nich nezůstaly sebemenší zbytky této směsi. Osvědčuje se rovněž zábal z kyselého mléka, kefíru či biokysu . 

Všechny tyto krášlicí pokusy by byly k ničemu, pokud nebudeme mít dostatek spánku.

Je třeba si uvědomit, že na přelomu dne v organismu probíhá v pokožce nejintenzívnější regenerační proces. Při něm se její buňky dělí až osmkrát rychleji než v jiném čase. Je to velká šance, jak po dovolené vypadat mnohem lépe než při jejím nástupu.