"Pokud by se měl vyrovnat poměr mezi počtem pacientů a počtem úmrtí, mělo by v Česku na tuto diagnózu zemřít ročně maximálně tři tisíce lidí," řekl

přednosta interního oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze docent Miroslav Zaoral.

Podle něho je prevence dvojí. Primární, spočívající ve správných stravovacích zvyklostech a zdravém životním stylu, a sekundární, jejímž obsahem je vyhledávání osob, které mají vysoké riziko tohoto onemocnění, i jejich léčba. Jsou to většinou lidé, v jejichž rodině se onemocnění vyskytuje.

Podle docenta Pavla Kohouta z Fóra zdravé výživy rakovina tlustého střeva a konečníku představuje 14,5 procenta všech nádorů u českých mužů a 10,4 procenta nádorů u žen. Nejvíce postihuje lidi nad 70 let, ale bohužel se tyto nádory objevují už i u adolescentů ve věku 15 až 19 let.

Důležitost životosprávy

Docent Kohout soudí, že přestože nemoc vzniká hlavně na podkladě genetických dispozic, velmi ji ovlivňují i životospráva a životní styl. A to až ze čtyřiceti procent.

Současný způsob života vede k tomu, že jíme energeticky bohatou stravu obsahující hodně živočišných tuků, cukru či soli. Naopak stále máme ve svém jídelníčku málo zeleniny a ovoce, které jsou důležitým zdrojem vlákniny a působí preventivně proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Tamara Starnovská ze stejného fóra dodává, že vrcholem moderní doby jsou oblíbené konzervované produkty, polotovary či instantní směsi. "Ve stravě, v níž chybějí čerstvé suroviny, je nedostatek potřebných ochranných látek, zejména vitamínů a vlákniny," uvedla. Jak upozornila, příprava pokrmů, v nichž převažuje smažení a opékání na tuku, je horší než vaření a dušení.

"Při oblíbeném grilování vznikají ještě produkty spalovaných tuků a bílkovin z odkapávající šťávy a tuku do rozžhaveného dřevěného uhlí, které se v podobě kouře vracejí zpět na připravovaný pokrm. Tyto látky nejen dráždí sliznici zažívacího traktu, ale podporují vznik nádorového onemocnění," uvedla Starnovská.

Malý zájem o test

Už čtyři roky mají občané starší padesáti let možnost nechat si bezplatně udělat test na karcinom tlustého střeva. Podle docenta Zaorala se jím prokáže přítomnost krve ve stolici, která může být signálem přítomnosti zhoubného nádoru.

Test je jednoduchý. Spočívá v nanesení nepatrné části stolice na testovací proužek. Lékař do vzorku kápne indikační čidlo, které okamžitou změnou barvy přítomnost krve ve stolici prokáže.

"Pacient je tak hned informován o výsledku testu. Je-li pozitivní, jde na speciální kolonoskopické vyšetření, které určí příčiny krvácení. Na vině totiž nemusí být nádor, ale může jít třeba o zánět nebo hemeroidy. Léčba je vždy zajištěna," ujistil Zaoral.

Po Německu je Česko druhým státem, který zavedl bezplatné protinádorové prohlídky. Zapojila se do nich většina praktických lékařů. Vyšetřili však dosud jen 20 procent pacientů, pro něž je prohlídka určena.