Je na čase s těmito prohřešky skoncovat a stanovit si jasná pravidla. Díky nim si nezdravé kosmetické návyky neodnesete do nového roku, naopak se naučíte několik nových, praktických a zdravých věcí, které ocení pleť v každém věku.

Čistění a hydratace

Předsevzetí číslo jedna. Rutinní péčí by se mělo stát pečlivé vyčištění pleti, které trvá jen několik málo minut. I tak jednoduchý denní rituál brzy přinese své ovoce. „Stejně jako si dvakrát denně čistíme zuby od nečistot, měli bychom to samé dělat i s naší pletí,” doporučují kosmetičtí experti.

Vyčistěte proto pleť a krk pleťovým tonerem, nebo mlékem, zbavíte ji všech nečistot, které se na ní během dne usadily. Následně použijte čistící gel, který nechte na kůži napěnit, a po smytí a osušení tamponkem očistěte pokožku pleťovou vodou. Ta odstraní tukové složky z pleťového mléka, a připraví ji na hydratační krém či sérum. Tento postup opakujte vždy ráno i večer. Jít spát s neodlíčenou pletí? Velký prohřešek, který může nejednu ženu stát pár nepěkných hnisavých a začervenalých boláků v obličeji.

Odličovač voděodolného make-upu Dermatoclean, Eucerin. Čistící hydratační pěna, odstraňuje make-up a nečistoty pleti, Bioderma. Modelační sérun navracející objem, sjednodující a zpěvňující emulze, Eucerin, 779 Kč. Zpevňující krém na obličej se SPF 10, Der

Odličovač voděodolného make-upu Dermatoclean, Eucerin. Čistící hydratační pěna, odstraňuje make-up a nečistoty pleti, Bioderma. Modelační sérum navracející objem, sjednocující a zpevňující emulze, Eucerin. Zpevňující krém na obličej se SPF 10, Dermacol.

FOTO: Archiv firem

Ráj pro vlasy

Vysoušení vlasů fénem, nastavování žehličky na vlasy na více jak dvě stě stupňů, maska na vlasy jen svátečně a kolikrát až v případě nouze, domácí barvení. Tyto a další prohřešky, které většina z nás dělá v pohodlí domovů, mají za následek to, že jsou vlasy unavené, suché a zničené. Dopřejte jim detox v podobě měsíčního přírodního schnutí nebo foukání vlasů studeným fénem.

Kupte si nový kvalitní hřeben, v zimě vlasům dopřejte hydrataci v podobě olejíčku či rekonstrukční sady. Pokud ale vlasy žehlíte, před tímto rituálem by měl vždy, a to bez výjimky, předcházet ochranný krém, sprej či olej, který vlasy chrání před teplem, zabraňuje krepatění a účes díky správnému používání také déle vydrží. Stejně jako u nemocí i v tomto případě platí: prevence je daleko lepší než léčba!

Sprej na suché vlasy s lněným olejem, Erboristica, 399 Kč. Sprej pro ochranu vlasů při tepelném stylingu, AVON, 139 Kč. Regenerace vlasů pomocí olejů s mikro keratinem BC Oil Miracle pro obnovu suchých a poškozených vlasů, Schwarzkopf. Kremovy gel

Sprej na suché vlasy s lněným olejem, Erboristica, 399 Kč. Sprej pro ochranu vlasů při tepelném stylingu, AVON, 139 Kč. Regenerace vlasů pomocí olejů s mikro keratinem BC Oil Miracle pro obnovu suchých a poškozených vlasů, Schwarzkopf Professional. Krémový gel elastický styling, Nivea, 100 Kč.

FOTO: Archiv firem

Zkuste „zelenou” kosmetiku

Biokosmetika a ekologicky šetrné kosmetické výrobky jsou mezi ženami čím dál více populární a Nový rok je skvělou příležitostí, proč je vyzkoušet. Pokud se tedy vydáte do drogerie prozkoumat kosmetiku, nenechte se zmást složením eko výrobků. Experti ze sofeminine.com upozorňují, že i zdárně neškodný vitamín E může být na výrobku zapsán jako Tocopheryl Acetate. Pokud si tedy nejste jistí, zkuste nakupovat u ověřených značek přes internet nebo si dohledat recenze a doporučení. Skvěle se dá sem tam nakoupit i v obchodech se zdravou výživou.

Sprchový gel s peelingem Rub Rub s citronovou šťávou a mimózou, lze použít i jako šampon na vlasy, Lush, 395 Kč/245 ml. Sprchový gel Happy Hippy vyráběný z čerstvých růžových grapefruitů, LUSH, 73 Kč/100ml.

Sprchový gel s peelingem Rub Rub s citrónovou šťávou a mimózou, lze použít i jako šampon na vlasy, Lush, 395 Kč/245 ml. Sprchový gel Happy Hippy vyráběný z čerstvých růžových grapefruitů, LUSH, 73 Kč/100ml.

FOTO: Archiv firem

Detox v kosmetice

Není od věci si čas od času udělat pořádek ve své kosmetické taštičce. I na jejím dně se dají totiž objevit vzácné a dlouho prošlé kosmetické produkty. Jak stará je řasenka, která má v taštičce své stálé místo? Kdy byl naposledy vyčištěný a umytý štětec, se kterým se nanáší pudr? Prošlou kosmetikou riskujeme své zdraví a zanesenými, nevyčištěnými štětci si můžeme pleť zanést mnoha nečistotami.

Beth Margettsová, make-up expertka z Londýnské Make-up School doporučuje umývat štětce šetrným šamponem na vlasy nebo speciálním čističem na štětce. „Je naprosto nehygienické nestarat se o své kosmetické pomůcky. Starý a prošlý make-up vyhoďte dříve, než vám způsobí škodu.”

Hydratujte

Neustále omílaná, stále ale mnohými lidmi zanedbávaná věc. Pití vody, hydratace organismu. „Zdravé a hydratované buňky jsou klíčem k nestárnoucí a pružné pleti bez vrásek. Vyměňte jednu sklenici vody za porci syrové zeleniny, i díky tomu můžete organismus hydratovat déle. Konzumace potravin, které jsou bohaté na strukturovanou vodu, zejména tedy syrového ovoce a zeleniny hydratuje organismus na delší dobu, ale zároveň dostanete do organismu více důležitých antioxidantů, vlákniny a dalších živin,” říká dermatolog Howard Murad.

Další kosmetická předsevzetí

Vždy noste ochranný film: Ať prší, sněží nebo svítí slunce, vždy používejte krém nebo make-up se SPF faktorem. Zabráníte tak předčasnému stárnutí pleti, ale i rakovině kůže.

Starejte se o ruce: Ruce jsou vystaveny mnoha okolním vlivům, proto je pravidelně mažte krémem, lakujte nehty a změkčujte kůžičky. Ruce jsou vaší vizitkou.

Občasná kosmetika: Není na škodu si jednou za půl roku vyrazit ke kosmetičce. Pokud nechcete platit za ošetření pleti, nechte si alespoň vytrhat a upravit obočí či jiné chloupky na obličeji. Ve většině salonů se tato služba poskytuje zhruba za sto korun.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: