Nemusíme se však dětem obětovat. Je třeba jen čas, který jim věnujeme, dobře naplánovat a připravit takový program, aby bavil nás i děti. Musíme se však přizpůsobit těm nejmenším, protože třeba náročné poznávací dovolené je nudí.

  • Nejmenší děti jsou spokojené všude tam, kde jsou maminka a tatínek. 
  •  Vybíráme pro ně místo pobytu tak, abychom měli k dispozici kuchyňku. To nám umožní připravovat speciální stravu a čas stolování podle potřeb dítěte. 
  •  I se staršími dětmi v hotelu může nastat problém. V době vymezené na podávání jídla nemusí mít zrovna hlad nebo se v restauraci nevydrží chovat spořádaně. 
  •  Potíže mohou vzniknout i u dětí, které se doma stravují málo pestře a jedí jen určitá oblíbená jídla. Naučit dítko správně stolovat neznamená pouze vyškolit ho v zacházení s příborem. Dítě zvyklé z domova na pestrost chutí snadněji přesvědčíme ke konzumaci neznámých potravin.

 

Pokud větší dítě již jí běžnou stravu, je pobyt v hotelu pro rodinu přínosem. Místo vaření zbývá víc času na společnou rekreaci. Když zvolíme individuální stravování, je výhodné do vaření zapojit celou rodinu. Starší děti mohou mít radost z toho, že připraví nějaké jednoduché jídlo pro všechny.

Cesta bez závad

Moře léčí a zmírňuje problémy nemocných dětí, např. alergiků, astmatiků, ekzematiků, ale cesta k němu zvláště s malými dětmi není jednoduchá. Cestování autobusem je vyčerpávající i pro dospělé, natož pro děti. Letadlo může zase startovat v příliš časných hodinách, nebo v případě zpoždění není dlouhé čekání příjemné. Jako nejlepší pro cestování s dětmi se proto jeví doprava autem. Dobu odjezdu můžeme stanovit podle vlastních potřeb a cestu lze kdykoliv přerušit.

O prázdninách musíme počítat i s dopravní zácpou. Osvědčilo se proto:

  • mít po ruce nejen rezervní oblečení a hygienické potřeby pro dítě, ale i dostatek nápojů a vhodné jídlo, 
  • v příruční tašce by neměly chybět ani hračky, knihy či kazety s oblíbenými pohádkami a písničkami, abychom dítě zabavili, 
  • je třeba zařadit přestávky na občerstvení.

Nové prostředí přináší problémy

Dodržet domácí režim dítěte většinou nelze, ale nevyplatí se z něj příliš vybočit. Je to těžké zvlášť u moře, kde děti běžně nechávají vzhůru dlouho do noci. V poledne čelí vysokým teplotám dlouhou siestou a teprve v příjemných večerních teplotách jsou děti opět plné života.

V novém prostředí nejspíše nebude dítě chtít po obědě spát tak, jak je doma zvyklé. Pokud bude přetažené bdít až dlouho do večera, bude rozmrzelé. Nevyspané děti často zlobí. Křehká nervová soustava unaveného dítěte pravděpodobně ovlivní jeho usínání i příští den a spánek se tak může stát na dovolené problémem.

Je lepší zvolit kompromis. Pokud neusne ratolest v obvyklou hodinu po obědě, nechme ji prospat se později, ale odpolední spánek zcela nevypusťme. Možná se potom posune i doba nočního spánku a stejně tak i probouzení. Nenechme však dítko večer vzhůru příliš dlouho a neplánujme na večer hektické aktivity. S přetaženým dítětem bychom měli o starost víc, protože indisponované děti nebývají zrovna milé a mají obvykle špatnou náladu.

ABY SE NÁM DOVOLENÁ U MOŘE OPRAVDU VYDAŘILA
U kojenců a batolat vybíráme místo, kde jsou dobré hygienické podmínky, klid a možnost připravovat stravu s ohledem na jejich potřeby. Pro hry batolat musí být bezpečné i okolí.
Pro malé děti vybíráme ubytování s klimatizací a chráníme je před přímým sluncem. Ani starší děti by neměly pobývat na slunci mezi 11. a 15. hodinou.
Předškoláci a školáci už delší cestování dobře snášejí. Cestu jim zpříjemníme hračkami, poslechem kazet a neodpíráme jim ani zmrzlinu či nějaký pamlsek.
Snažíme se příliš nevybočit z obvyklého režimu dítěte, proto odpolední spánek nevynecháme, většinou stačí jej jen posunout. Také v noci se nepřizpůsobujeme jižním zvyklostem a ukládáme dítko sice později, ne však pozdě.
Na dovolené by se rodiče měli přizpůsobit dětem. Předškoláci a mladší školáci ještě nedovedou obdivovat ani památky, ani krásy přírody, spíše si chtějí hrát. Když nejsou poblíž jejich vrstevníci, musíme si s nimi hrát a sportovat. Jinak se nudí, obvykle víc zlobí, aby na sebe upoutali pozornost.
Jestliže plánujeme poznávací výlet, raději se vystřídáme s partnerem, ale dítě s sebou nebereme. Je lepší zvolit spíše výlety vhodné i pro dítě, třeba kratší cestu lodí.
Nezapomeneme vzít s sebou pár oblíbených hraček, i těch do vody a na písek, a také knih. Starší děti ocení sportovní vybavení a celá rodina nějakou společenskou hru.
Udělejme dětem radost malou pozorností, zmrzlinou či pamlsky, které doma běžně konzumovat nesmějí. I to k dovolené patří. Pokud na tyto drobné radosti nemáme, je lepší k moři nejezdit a vybrat si levnější druh rekreace.