"Jde o čistě kosmetický zásah bez jakéhokoli léčebného účinku. Většinou se podaří odstranit všechny tukové buňky z podkoží, ostatní tkáně, jako jsou játra, svaly a srdce, zůstávají v původním stavu," zdůrazňují odborníci z washingtonské lékařské fakulty.

Vysvětlují, že při liposukci nedochází k nápravě poruch při spalování tuků a cukrů, s nimiž se běžně potýkají lidé s vyšší hmotností a jež nezřídka stojí u zrodu cukrovky.

"Navíc se zvyšuje riziko, že se tito pacienti stanou rezistentní na inzulín, který jen v nedostatečné míře dokáže produkovat jejich organismus," uvedl vedoucí výzkumného týmu Samuel Klein v časopise New England Journal of Medicine.

Hladina cukru se nezměnila

O tom, že nejde o pouhou teorii, svědčí pečlivé diagnostikování patnácti žen, které si nechaly odstranit devět až jedenáct kilogramů tuku z břišní oblasti. Objem jejich pasu přitom přesahoval sto centimetrů.

Vizuálně jim to prospělo, ale hladina krevního cukru, jež u sedmi z nich nasvědčovala pokročilé cukrovce, zůstala nezměněna. U zbylých osmi operace dokonce spustila diabetes typu 2.

Pokud chce člověk vypadat k světu, neměl by se uchylovat k chirurgickým zákrokům jako ke spáse, ale omezovat se v jídle a více se pohybovat, vzkazují vědci.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Podstoupil/a byste liposukci?

Protiřečí jim však Ilka Meierová-Vollrathová z kliniky v německém Lübecku, specialistka na odstraňování podkožního tuku.

"Mnohé ženy si teprve po úspěšné liposukci dokáží najít pozitivní vztah k vlastnímu tělu, což je motivuje k tomu, aby o něj pořádně pečovaly, včetně sportování a zdravé výživy," domnívá se Meierová-Vollrathová.