Většina osob se po dovolené cítí omlazena a svěží. Odborníci, kteří zkoumali vliv dovolené na lidskou psychiku, se tedy nedomnívají nadarmo, že odpočinek není jen radostnou záležitostí.

Útěk před stresem

"Podařilo se nám například zjistit, že muži, kteří často vyrážejí na dovolenou, žijí déle než jejich kolegové, kteří si dovolenou dopřáli jen párkrát za život," sdělil profesor Mel Borins z fakulty medicíny Torontské univerzity, autor studie.

"Vzít si dovolenou je jedním z nejlepších způsobů, které znám, jak utéct před každodenním stresem," tvrdí profesor Borins.

Prospívá i srdci

Souhlasí s ním i doktorka Elaine Eakerová, která zase našla spojitost mezi odpočinkem a nemocemi srdce.

"Ženy, které pravidelně jezdí na dovolenou, jsou méně náchylné k srdečnímu infarktu a také méně umírají na srdeční nemoci," konstatovala Eakerová.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Jak často jezdíte na dovolenou?

Podle Borinse je zmírnění stresu během dovolené nezbytné pro všechny pracující. A to i pro ty, kteří se domnívají, že žádný vícedenní odpočinek nepotřebují. Opak je však pravdou, neboť podle Borinse si tací lidé nejen ničí zdraví, ale také se snižuje jejich produktivita, tudíž začnou vydělávat méně peněz.