Nejprve bychom si měli nechat zkontrolovat tzv. pravidelné očkování. Jde o to, abychom věděli, zda nemáme propadlou platnost očkování proti tetanu a jestli mají děti dokončena všechna základní očkování.

Povinné očkování

"S lékařem se hlavně poradíme o tom, zda do oblastí, kam cestujeme, není požadované další, tzv. povinné očkování. V současné době se vyžaduje pouze očkování proti žluté zimnici v některých zemích Afriky, Střední a Jižní Ameriky.

Žlutá zimnice je infekční onemocnění virového původu, přenášené komářím štípnutím, často se smrtelnými následky. Očkování se však dobře snáší a účinkuje 10 let, počínaje 10. dnem po očkování a po přeočkování ihned. Nejčastějším projevem onemocnění je žloutenka, způsobující poškozením jater, krvácení a teploty.

Druhým vyžadovaným očkováním, které je dnes nověji zaváděno, je očkování čtyřsložkovou očkovací látkou proti meningokokové meningitidě. Záznam o těchto vakcinacích by měl být proveden do Mezinárodního očkovacího průkazu, kde kromě jména lékaře a šarže vakcíny musí být ještě i oficiální razítko vakcinačního centra," uvádí prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.

Doporučené očkování

Zamyslet bychom se také měli nad doporučeným očkováním. Mezi ta nejčastěji uváděná patří:

Břišní tyfus - jedná se o závažné infekční onemocnění, kterým je na světě nakaženo přibližně 16 miliónů lidí. Charakteristická je vysoká teplota, bolesti hlavy, vyrážka, eventuálně průjem. Provázejí jej další závažné komplikace. Přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami.

Rozšířený je v jihovýchodní Asii, v Indii, Africe i Latinské Americe. Zdrojem může být také bacilonosič, který bakterie po prodělání nemoci dlouhodobě vylučuje stolicí či močí. Očkování představuje jednu injekci. Cena vakcíny se pohybuje okolo 500 Kč.

Vzteklina - u nás se sice téměř nevyskytuje, ale turisté se s ní mohou setkat v oblasti Středozemního moře - v Turecku či Tunisu. Pokud po pokousání vzteklým zvířetem není aplikováno sérum a není zahájeno očkování, je onemocnění vždy smrtelné. Očkování se doporučuje hlavně těm, kteří budou pobývat v místech jejího výskytu déle než jeden měsíc, budou v úzkém kontaktu s domácím obyvatelstvem anebo se zvířaty.

Očkování představují tři injekce, které se aplikují v intervalu 1., 7. a 28. den a chrání nás asi jeden rok. Pak je nutné nechat se přeočkovat, tím se ochrana prodlouží na dalších 5 let. Jedna dávka vakcíny stojí přibližně 500 Kč.

Meningokoková meningitida - patří mezi nemoci, kterými se lze nakazit nejen v rovníkové Africe, Saudské Arábii, jižní Asii, ale i v Česku. Během krátké doby, i pouhých několika hodin, vzniká z plného zdraví závažný stav a nemocný je ohrožen na životě.

Nejběžnější sérologické skupiny, které v České republice způsobují onemocnění, jsou B a C. Přenáší se vzdušnou cestou, při kašli či kýchání, přímým kontaktem s nakaženou osobou. Časná stadia se dají poznat poměrně obtížně, protože se podobají nachlazení a může se přidat i ztuhlost šíje, vyrážka, křeče a poruchy vědomí.

Bakterie se šíří krevním oběhem, proto mohou být postiženy i další orgány, např. oči, srdce, plíce, játra, ledviny.

Proti meningitidě sérologické skupiny B nebyla zatím vyvinuta univerzálně použitelná vakcína. Onemocněním sérologickou skupinou C je však možno předcházet očkováním. Jedna vakcína proti meningokokovému zánětu mozkových blan A + C stojí zhruba 250 korun. Existuje i novější vakcína jen proti subtypu C, která chrání na 10 let a možná i déle a stojí 950 Kč.

Tetanus - protože se vyskytuje na celém světě, je třeba mít vakcinaci v pořádku. Očkuje se v dětském věku, a to třemi injekcemi. V dospělosti se pouze přeočkovává jednou dávkou. Chrání nás před tetanem 10 až 15 let. Pokud ale nedodržíme termín přeočkování, musíme podstoupit všechny injekce znovu. Cena je 150 Kč za jednu dávku.

Záškrt - vyskytuje se v tropech a subtropech. Jedna dávka očkovací látky zajišťuje ochranu na deset let a cena je přibližně 200 Kč.