"V souvislosti se změnami klimatu a především velmi teplým počasím na jaře a na podzim došlo zřejmě i k šíření klíšťat do vyšších nadmořských výšek. Jejich četnost kolísá i během roku. Vrchol jejich aktivity je na jaře, v horkém létě se snižuje a opět vzrůstá koncem léta a na podzim. Proto jsou pro nás tak důležité informace o napadení lidí klíšťaty ve vyšších nadmořských výškách. Když si člověk prokazatelně přinese klíště z lokalit nad 800 m, budeme rádi, pokud nás bude informovat,"říká Mgr. Jan Materna, koordinátor výzkumu v Krkonoších.  

Kromě místa potřebujeme znát i datum napadení a zda se postižený předtím nepohyboval i v níže položených lokalitách. Tyto údaje, spolu s výsledky monitorování v terénu a výsledky vyšetření budou sloužit jako podklady pro posouzení rizika," dodal.

Jedinou účinnou prevencí je očkování

Děti a dospělí se očkují buď klasicky (aplikují se dvě dávky očkovací látky s odstupem 1-3 měsíců a poté se provádí přeočkování za 9-12 měsíců) nebo zrychleně (dávka očkovací látky se aplikuje v den 0, den 7 a den 21 s přeočkováním za 12-18 měsíců). Platí, že člověk je chráněn za 14 dnů po aplikaci druhé očkovací látky.

Přeočkování se potom doporučuje vždy po třech letech od ukončeného očkování nebo od poslední dávky jednou dávkou. Od roku 2002 je v České republice dostupná speciální vakcína určená pro děti od 1 do 12 let.

Po aplikaci tří injekcí je ochrana zajištěna po dobu tří let. Jedna dávka stojí 400 Kč. Očkování oceníme nejen při pobytu doma, ale také při cestování po Evropě.