Nejčastější kožní plíseň onychomykóza se tehdy vůbec nevyskytovala. Na středověkých hradech nebyly společné sprchy, které jsou pro přenos infekce přímo ideální. Mají rády horké a vlhké prostředí, kde se pohybuje hodně bosých lidí.

Vítězové přinesli plíseň

Dalším důvodem byla délka života. V té době se lidé dožívali v průměru okolo čtyřiceti let a onychomykóza se objevuje většinou až mezi čtyřicátým až padesátým rokem. Kromě toho se původce tohoto onemocnění v Evropě ještě nevyskytoval.

K masovému rozšíření došlo až za 2. světové války. Jednotky, které operovaly v Tichomoří, zavlekly plíseň do svých základen v Severní Americe. Se Spojenci se dostala do Normandie a rozšířila se po celé Evropě. Dnes už způsobují plísně asi 50 % nehtových onemocnění.

Inteligentní protivník

"Plíseň se v průběhu doby dokonale adaptovala na parazitický způsob života. Dnes si člověk často ani nevšimne nenápadných šupinek na chodidlech a mezi prsty na nohou. Dlouhá desetiletí přežívá plíseň na člověku, aniž by mu způsobovala nějaké větší obtíže.

Vyvinula totiž takové mechanismy, kterými nenápadně upravuje imunitní systém svého hostitele tak, aby ji přestal rozpoznávat jako vetřelce. Velmi pružně reaguje na léčebné snahy odborníků a vyvíjí proti nim dokonalé obranné strategie. I když je to pouhá plíseň, můžeme o ní hovořit jako o velmi inteligentním protivníku," uvádí MUDr. Magdalena Skořepová z Dermatovenerologické kliniky, 1. LF Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Léčba se dá plánovat

"Současná medicína má již zcela jiné možnosti, než jaké jsme mohli nabídnout ještě před několika lety. Pulzní terapie spočívá v tom, že jeden týden v měsíci se pacient léčí a další tři týdny je v terapii pauza. Užívají se antimykotika, která se k plísni dostávají krevní cestou. Musí se ovšem počítat s tím, že léčba bude trvat dva až čtyři měsíce. Každý má tedy možnost naplánovat si ji tak, aby mu nezasahovala do dovolené, rodinných oslav atd. Je to proto, že při užívání léků se nesmí pít alkohol. Tento způsob léčení přináší výhody také lidem, kteří jsou aktivní," dodává dr. Skořepová.

Lékaři ji navrhují až tehdy, když má pacient plísní zasaženy víc než 4 prsty a 30 % nehtů. Je šetrná k pacientovi, protože léčebná dávka je 2,5krát nižší než při podávání tablet každý den. Nezanedbatelná není ani skutečnost, že devadesát procent nákladů hradí zdravotní pojišťovny.

Jak se vyhnout nákaze

  • naboso nechodíme ani doma, spory plísně se mohou uchytit v kobercích, předložkách v koupelně apod.
  • každý den si vezmeme čisté ponožky
  • ponožky i rukavice (pokud jsou zasaženy ruce) je třeba prát v pračce na 30 až 60 stupňů C - při této teplotě se plíseň zničí
  • rukavice i boty pravidelně dezinfikujeme. Boty je třeba vystříkat speciálním prostředkem a nechat přes noc vyschnout
  • na návštěvy si raději nosíme svoje pantofle
  • v případě, že nás plíseň již jednou trápila, se doporučuje tato opatření dodržovat preventivně
  • časté používání alkalického mýdla nepůsobí na kůži příznivě, snižuje se obranyschopnost a usnadňuje se usídlení spor.

PREVENCE SE VYPLATÍ
snažíme se omezit pocení nohou, mykózy mají totiž rády tmu a vlhkost
ve veřejné sauně, bazénu či společných sprchách na koupališti nosíme raději speciální boty
vznik onemocnění podporují sporty, při kterých jsou časté úrazy nohou
nenosíme těsnou, uzavřenou a neprodyšnou obuv, nevhodné jsou pro celodenní nošení např. plastické hmoty
pokud to jde, omezíme časté užívání antibiotik, léků na snížení imunity a hormonů kůry nadledvinek
také při některých onemocněních je třeba být opatrný, je to např. cukrovka nebo cévní choroby
každý extrém je škodlivý, hygiena nemá být ani přehnaná, ani nedostatečná
plísně se množí a pronikají rychleji tkaninami z hedvábí a těmi, které obsahují polyamid. Méně jim chutnají přírodní materiály z vlny a bavlny.