Také jim chybí lehce stravitelné bílkoviny rostlinného a mléčného původu. Zdrojem těchto důležitých látek jsou přitom známé a dostupné potraviny - mléko a zakysané mléčné výrobky.

Nejvíce se vyskytuje vápník v mléce, které obsahuje 120 mg vápníku ve 100 ml. Vápník je v mléce přítomen ve formě laktátu, jehož vstřebatelnost v organismu dosahuje až 90%.

"Čerstvé mléčné výrobky obsahují v optimálním poměru vitamíny a minerální látky, které napomáhají vstřebávání vápníku a jeho zabudování do kostí. Jedná se o vitamíny D, B6, B12 a minerály fosfor, fluor a hořčík," říká odbornice na zdravou výživu RNDr. Ludmila Oliveriusová, CSc.

Zvyšuje obranyschopnost

Kromě toho konzumace zakysaných mléčných výrobků ovlivňuje některé fyziologické děje. "Probiotická kultura, která je přítomná v zakysaných mléčných výrobcích, zvyšuje obranyschopnost organismu. Upravuje také trávení a brání zácpě. Pro osídlení střeva probiotickou kulturou je nejlépe využít čerstvé kefíry, zakysaná mléka či podmáslí. Zvlášť po léčbě antibiotiky je vhodná jejich každodenní konzumace. Nejlépe ráno nalačno nebo večer před spaním," dodává dr. Oliveriusová.

Mléčné výrobky jsou nejen zdrojem snadno stravitelných bílkovin, ale obsahují také dostatečné množství nukleotidů. Ty jsou důležité pro vývoj nervové soustavy. Z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění je také důležité, že poměr bílkovin a tuků v mléce je jeden z nejvyváženějších.