"Nižší hladinu těchto hormonů má zhruba 7 procent mužů ve věku od 40 do 60 let a 20% mužů mezi 60 a 80 lety," prohlásil v úterý doktor Jiří Heráček z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

"Doporučujeme všem mužům po padesátce, aby se nechali odborně vyšetřit u specialisty. Nedostatek hormonů může totiž vést k řídnutí kostí, ke špatnému prokrvení kůže a k úbytku svalové hmoty," řekl Heráček.  

Muži si na příznaky zvyknou

Podle něho i muži v přechodu trpí návaly pocení, chvění, hůře se soustředí, špatně spí, jsou úzkostlivější a snižuje se u nich erekce.

"Často jsou tyto příznaky velmi pomalé, takže si na ně muži zvyknou a nepovažují je za něco špatného. Jejich praktičtí lékaři by je ale po padesátce měli na speciální vyšetření posílat," zdůraznil Heráček.

Hormonální substituční léčba, která je zdarma, obvykle za tři až šest týdnů zlepšuje nejen pohlavní život muže, ale odstraní i zmiňované problémy. Vyšetření u specialisty je pak spojeno i s vyšetřením prostaty, která je u mužů po padesátce velmi často zvětšena. Právě včasnou diagnostikou lze předejít vzniku rakoviny prostaty.