V první řadě je velmi důležité hned ráno nastartovat metabolismus kvalitní snídaní, která se postará o to, abychom spalovali energii tak, jak máme. „Ženy často snídají až v práci, pokud vůbec, ale už jen tím spálí o 100 - 150 kcal méně než ty, jež se nasnídají hned ráno do 20 - 30 minut po probuzení,” vysvětluje Dominika Lauková ze studia BodyBody.

Při složení snídaně, ale i dalších jídel, je dobré se řídit obecnými pravidly a tedy dopoledne přijímat především sacharidy na doplnění energie, odpoledne pak už jen bílkoviny a zeleninu. „Snídaně by měla tvořit 20 – 25 % z celkového denního energetického přijmu a zapomínat bychom neměli ani na větší množství tekutin - cca 0,5 l,” doplňuje výživová odbornice Zita Viková.

Biopotraviny vše nezachrání

Při výběru potravin je dobré si uvědomit, že bio výrobky i další produkty ze zdravé výživy jsou sice mnohem zdravější než průmyslové potraviny ze supermarketů, ale bio smetana je stále smetana a tuku nemá o nic méně než ta klasická. Stejné je to s bio sušenkami a pečivem, které obsahují cukry stejně jako ty obyčejné, jen jsou pro tělo zdravější. Doporučit nelze ani průmyslové snídaňové cereálie, které jsou plné skrytých cukrů a tuků a jsou tedy energeticky velmi vydatné.

Dobré je i sledovat tuky obsažené v sýrech. „Například syrečky jsou jednou z nejméně tučných, a přesto výživných sýrových pochoutek. Variantu můžeme najít také v sójových výrobcích (tofu, šmakoun apod.), které obsahují komplexní aminokyseliny a dodají tak tělu plnohodnotné bílkoviny bez zatížení přebytečným tukem,” radí Dominika Lauková.

Úplné tabu by měly být tavené sýry. Ty by měly být zcela nahrazeny termizovanými.

Co jíst před a po cvičení

Pro lepší efektivitu a pocit ze cvičení je dobré jíst naposledy cca hodinu před cvičením, a to nejlépe ovoce s jogurtem nebo müsli tyčinku apod. Pokud si dopřejete vydatnější jídlo, počkejte se cvičením minimálně dvě hodiny.

„Před samotným cvičením si dopřejte iontový nápoj - pro doplnění minerálů, které tělo ztrácí pocením,” doporučuje Lauková.

Po cvičení je důležité co nejdříve maximálně do hodiny doplnit sacharidy i bílkoviny. Cukry se v tento okamžik rychle přeměňují na energii, přičemž se neukládají do tuků. Ideální je si dát po cvičení banán, jablko či sacharidový nápoj.