"Obezita se stává velkým problémem nejen pro Českou republiku, ale i pro jiné státy Evropské unie. Proto také vznikla rada, která se bude otázkami obezity a vším, co na ni má vliv, zabývat," řekl Vít.

Rada je meziresortní, budou v ní zástupci zdravotnictví, školství, zemědělství, životního prostředí a další odborníci. Ti všichni by měli vypracovat akční plán boje proti obezitě.

V České republice v dospělém věku není obézní pouze jeden muž ze čtyř a jedna žena ze tří. Je to důsledek především nedostatku pohybu při relativním dostatku energeticky bohaté stravy.

"Už i malé děti sedí dlouhé hodiny u počítače, jedí přitom hamburgery nebo brambůrky místo toho, aby se šly proběhnout ven. Obezita se stává vážným politickým problémem," řekl profesor Štěpán Svačina, děkan I. lékařské fakulty UK, který se obezitologií a jejím vztahem, zejména k diabetu, zabývá dlouhá léta a patří v tomto oboru k evropské špičce.  

Zkracuje délku života

Obezita nejen zvyšuje pracovní neschopnost, přispívá k invaliditě, ale zkracuje i délku života. Přináší mnoho srdečně cévních onemocnění, cukrovku druhého typu a také některá nádorová onemocnění.

Vážnost problému dokládá i kongres, který se této otázce věnuje a probíhá až do soboty v Kongresovém centru v Praze. 2 500 odborníků z 80 zemí světa se bude radit, jak obezitě zamezit. A to i přesto, že základní pravidlo je jasné: dostatek pohybu a racionální strava.

Před Kongresovým centrem si ve čtvrtek lidé mohli nechat změřit hladinu cholesterolu v krvi a tuku v těle a dozvěděli se i informace o předcházení obezitě.