"Chci pomoci dobré věci," řekla paní Květa z Prahy. "Sama mám zkušenosti s tímto onemocněním, tak vím, jak je důležité onkologický obor dále rozvíjet, aby stoupla naděje nemocných pacientů," svěřila se.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Přispěli jste ve středu u příležitosti tzv. květinového dne?

Na Václavském náměstí v Praze pár metrů od sebe nabízeli kvítky studenti. U jedné dvojice se zastavili starší lidé, kteří přijeli na návštěvu České republiky z Anglie. Děvčata jim v angličtině vysvětlila smysl akce a oni bez váhání vhodili do kasičky padesátikorunu.

"Dobře děláte, že kvítek prodávají mladí lidé. Tak se víc budou starat o své zdraví, aby rakovinu nedostali. My jsme šťastni, že v našem věku, je nám pětasedmdesát, jsme zdraví a můžeme cestovat," řekli turisté.

Vyberou se milióny

Na Národní třídě v Praze dokonce dal dvacetikorunu i slepec, který šel se psem a náhodou zaslechl skupinku, jak o rakovině mluvil s jedním přispěvatelem. "Být zdravý je vzácnost a každému to není dáno. Já vím o čem mluvím. Proto rád přispěji," řekl slepec.

Letošní květinový den byl věnován prevenci rakoviny prostaty u mužů. Ročně jich ji dostane asi 3 000 a 1 250 na ni zemře. Všichni, kdo přispěli na prevenci a kvítek měsíčku lékařského si koupili, dostali zároveň letáček, kde o prevenci a léčbě prostaty informuje.

"Věřím, že vybereme alespoň tolik jako loni, kdy to bylo 17,5 miliónu korun. Peníze půjdou na prevenci, výzkum a zlepšení života onkologických pacientů," vysvětlil profesor Zdeněk Dienstbier, předseda Ligy proti rakovině, která sbírku pořádala.