„Pokud si nedokážete vychutnat a dostatečně užít své jídlo, nikdy nebudete pořádně nasyceni. Až do té doby, kdy vás začnou tlačit kalhoty,” uvádí pro FoxNews své přesvědčení o vlivu stravovacího stylu na tělesnou hmotnost nutriční specialistka Lisa Youngová z New York University.

Co to v praxi znamená? Jednoduše to, že čím víc jsme od jídla vyrušováni, o to více sníme. A čím více sníme nad míru tělesné potřeby, o to víc budeme přibírat na váze. To potvrzují i holandští odborníci, kteří na základě toho přišli s několika základními body této myšlenky, které prý nejsou nijak náročné a zaručí, že naše stávající váha nebude při jejich dodržování v budoucnu narůstat.

Hlavně klid

Je jedno, který den v týdnu si vyberete, jeden večer si každopádně vyhraďte na to, abyste si večerní jídlo dostatečně užili a vychutnali.

Zda budete jen s partnerem nebo pozvete i přátele, záleží zcela na vás, každopádně si udělejte pohodlí. K tomu dopomůže i správné osvětlení a příjemná hudba. Sklenka vína také není na škodu, zlepšuje prý celý prožitek z jídla, uvádí Alice Domarová, ředitelka Duševního centra pro zdraví z Massachusetts.

Dejte jídlu styl 

Když není času nazbyt, hodí se někdy i zbytek nedojedené porce z minulého dne. Pokud je velká nouze, mnohým z nás postačí i studená porce. To je ale velká chyba.

I příprava jídla by měla mít určitá pravidla - i kdyby to mělo být jen ohřátí zbytků od večera. Ohřev je důležitý, protože zvyšuje chuť i vůni pokrmu, dodává Youngová. Pokud k tomu přidáte ještě malý trik, kdy po každém soustu odložíte příbor a sousto důkladně rozžvýkáte a vychutnáte, o to lépe.

Celé porce

Podle výživových odborníků má vliv na množství snědeného jídla i velikost jednotlivých součástí pokrmu. Pokud například máte jako součást nějaké pečivo, vezměte si vždy celý kus (rohlík, krajíc chleba). Pokud budete ulamovat, zaprvé budete podle mnohých zbytečně plýtvat, a ve výsledku sníte mnohem více, než je potřeba.

Sladká tečka 

Říká se, že sladké škodí. Pokud si něco dobrého dopřejete jen občas a v malém množství, tak nemusí. Není tak na škodu, dát si po večeři třeba malý kousek čokolády, případně nějakou zmrzlinu. Fígl kladné účinnosti je ale opět v tom, sladkost si řádně vychutnat.