Líbání je prospěšné, ale i co se týče zdraví lidského chrupu. V biofilmu, který pokrývá naše zuby a dásně, žije až šest set druhů různých bakterií. Většina z nich je sice neškodná, ale stačí jedna bakterie, která způsobuje zubní kaz a může nastat problém. Kupodivu líbání může pomoci tento problém minimalizovat.

Při líbání se totiž tvoří nadměrná tvorba slin, a to dokonce jen při pouhé myšlence na polibek. „Sliny obsahují enzymy, které chrání zuby proti vzniku zubního kazu a vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v ústech. Absence slin způsobuje zhoršení samoočišťovací schopnosti zubu a tím i nepříjemný zápach z úst,“ upozorňuje dentista MUDr. Jan Stuchlík.

I pouhý předpoklad jedince, že se s někým bude líbat, vede k lepší péči o chrup. Strach ze zápachu z úst přivádí řadu milenců k šílenství. Čistí si tak zuby nejen častěji, ale i o to intenzivněji.

Pomoc proti bolesti

Líbání dle lékařů působí i jako silné analgetikum. Proto trpí-li někdo bolestí, pak neexistuje zdravější tišící prostředek než právě vášnivý polibek. A je jedno, o jakou bolest se zrovna jedná.

Při líbání se také zrychluje činnost srdce a tím i krevní oběh a lze ho vnímat jako velmi pozitivní nástroj v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Výměna bakterií během líbání pak zase vzájemně posiluje imunitu a člověk tak snáze odolá kdejaké infekci.

Během líbání se také uvede do pohybu velké množství mimických svalů, díky čemuž se minimalizuje počet či hloubka vrásek.