Po pondělním setkání s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim to řekl generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) I Čong-uk, který přicestoval na dvoudenní návštěvu Prahy.

"Česká republika je v oblasti kontroly tuberkulózy velice dobrá; výskyt je vysoký jen u některých skupin obyvatelstva," konstatoval generální ředitel, jehož jméno je spojováno s programy proti tuberkulóze a s prosazováním preventivního očkování dětí.

V Česku navštívil národní jednotku dohledu nad TBC, zajímal ho program vyhledávání TBC u bezdomovců. Vedoucí národní jednotky Luděk Trnka řekl, že Česko patří do skupiny zemí s nejmenším výskytem TBC. Dlouhodobě případů ubývá. "Loni bylo v Česku hlášeno 936 případů tuberkulózy dýchacího ústrojí a 145 případů jiných orgánů," upřesnil.

Snímkovací autobus

Experta WHO informoval o situaci ve výskytu TBC v Česku a seznámil ho s výsledky pilotní studie vyhledávání TBC mezi bezdomovci. I Čong-uk si prohlédl také snímkovací autobus, který jezdí za bezdomovci. Za dva roky tak bylo ze 3000 pražských bezdomovců vyšetřeno 2500. K nemocničnímu léčení bylo přijato 45, z nich polovina měla velmi nakažlivou formu nemoci. Vyhledávání TBC u bezdomovců se vedle Prahy provádí v Ústí nad Labem a připravuje se v Plzni a Karlových Varech.

Generální ředitel WHO převzal rovněž výsledky studie, v níž bylo vyšetřeno na TBC téměř 2500 zdravotníků z několika českých nemocnic. Výsledky Trnky potvrdily, že v Česku nejsou nepoznané zdroje, tedy pacienti, kteří by chodili do zdravotnických zařízení a zdravotníky infikovali. I když je na tom Česko poměrně dobře, nemělo by podle generálního ředitele WHO v ostražitosti vůči TBC ustávat. "Důsledný dozor je nutný, přispět by k němu mělo i nové středisko pro kontrolu infekčních nemocí ve Stockholmu," řekl.

Podle Kubinyiho je prostor pro spolupráci v rámci WHO velký, zmínil se o společné ochraně zemí před zbraněmi biologickými, chemickými a nukleárními. Další možností je spolupráce ve vzdělávání odborníků ze střední a východní Evropy v Česku a pomoc českých expertů v zemích východní Evropy i v regionech ve světě, kde je to zapotřebí.