Rozhodující vliv na zhoršení sluchu mívají vrozené dispozice, ale také dlouhý pobyt v příliš hlučném prostředí. Zhoršuje se zejména ve vyšším věku. Zatímco mezi školáky s ním mají problémy tři žáci ze sta, ve věku 65 let je to každý čtvrtý člověk, ve věku 75 roků každý třetí.

Sluch se může dočasně zhoršit

Moderní doba přináší podle Martina Holcáta, lékaře ORL Všeobecné fakultní nemocnice, výrazné ohrožení sluchu. Například v hlučných ulicích měst nás zaplavují desítky decibelů. Hluk na diskotékách nám podle něj může způsobit dočasné zhoršení sluchu. Zvuk výstřelu nebo bouchacích kuliček blízko ucha může přivodit i akutní sluchový úraz a dočasnou ztrátu sluchu.

"Neradi vidíme také walkmany," říká přednosta kliniky ORL Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docent Aleš Hahn. Aby neměl přístroj nepříznivý vliv na sluch, musel by mít podle něj sluchátka, která ucho obalují, a ne taková, která se do něj vkládají.

Klapot kláves počítače má 60 decibelů. To už může jiného člověka rušit v soustředění. Hlasitá hudba má kolem 90 decibelů. To bývá pro sluch kritická hladina. Na diskotékách vyšplhá hluk až na 120 decibelů. To je pro ucho hranice bolestivosti. Podobné intenzity jako hudba diskoték dosahuje hluk ze staveb. Třeba sbíječka má až 130 decibelů. Startující letadlo dokonce 140.

Důležitá je relaxace

Na rozdíl od zraku, který člověk v noci nepoužívá, takže může relaxovat a regenerovat, bývá sluch stále v činnosti. Sluchový aparát si nikdy neodpočine. "Měli bychom mu proto dopřát relaxaci alespoň tím, že budeme častěji pobývat v klidném prostředí," doporučuje docent Hahn. Na sluch podle něj příznivě působí příroda a les. Tam jsou fyziologické zvuky, kterou jsou uchu příjemné.

Zhoršení nebo ztráta sluchu představují vážný problém hlavně v komunikaci. Ale neumírá se na něj. Pokud člověk ovšem nepřeslechne kvůli špatnému sluchu přijíždějící auto, případně tramvaj.